Benlik saygısı nedir: Kendinize sormanız gereken 5 soru

Benlik hürmeti nedir? Bu soruyu cevaplamak için mevcut öz kıymetlendirme anlayışımızın ötesine geçmemiz gerekiyor. Öz kıymetlendirme, bir bireyin kendisiyle ilgili dış bilgilere dayanarak kendi öz bedeline ait ferdî değerlendirmesidir.

Benlik hürmeti nedir

Benlik hürmeti (öz saygı), bir kişinin kendisi için cazip yahut uygun olduğunu düşündüğü fizikî özelliklerle ilgili olan gerçek yahut algılanan öz bedeline ait kendi kendini algılamasıdır. Tıpkı vakitte kişinin pahası hakkındaki olumlu hisleri, kanıları ve inançları dahil olmak üzere kişinin kendisi hakkındaki şahsî inançlarını da içerir. Benlik hürmeti, içsel yahut dışsal olabilir, yani öteki insanların kişi hakkında ne düşündüklerinden türetilebilir, lakin kişinin kendi içsel hislerinden türetilemez. Oburlarının fizikî görünümü, kendi kendine konuşması, toplumsal etkileşimleri ve bir kişinin kendi pahasını nasıl algıladığını etkileyebilecek başka bilgiler hakkında ne düşündüğü üzere olgulara dayanır.

En temel haliyle, öz hürmet, özgüvenle tıpkı şey değildir. Özgüven, bir bireyin cihanda şimdiye kadar meydana gelen en büyük şey olduğuna dair inancıdır. Benlik hürmeti, bir kişinin kendi kendine bedel verme hislerine dayanabilirken, diğer bir kişinin kendisine sağladığı dış bilgilere de dayanabilir. Bu bilgiler bir iltifat yahut tenkit biçiminde olabilir. Kişinin kendine paha verme hisleri çoklukla kendileriyle ilgili inançlarına dayanır.

Kendinize sormanız gereken 5 soru

Benlik hürmeti, herkes için kolaylıkla uygulanamayan hayli kişisel bir kavramdır. Kimi beşerler son derece özgüvenli ve kendini eleştirirken, başkaları bu olumsuz özelliklerin hiçbirini hiç sergilemeyebilir. Bir kişinin öz hürmeti ekseriyetle kendi imajı ve kendi imajı hakkında sahip olduğu inançlar dahil olmak üzere birçok tarafa bağlıdır.

Benlik saygınızın yüksek olup olmadığını anlamak için kendinize şu beş soruyu sorun:

– Kendimi beğeniyor muyum?

– Âlâ bir insan olduğumu düşünüyor muyum?

– Ben aşkı hak eden biri miyim?

– Memnunluğu hak ediyor muyum?

– Hem zihnimde hem de içimde hakikaten âlâ bir insan olduğumu düşünüyor muyum?

Sağlıklı benlik hürmeti, kim ve ne olduğunuzu kabul etmekten ibarettir. Birebir vakitte güçlü bir kimlik hissine sahip olmayı ve bir bedel hissine sahip olmayı da içerir. Sağlıklı bir benlik hürmetine sahip bireyler kendilerine güvenirler ve gayelerine ve beklentilerine ulaşabilirler. Olumlu bir halleri vardır ve gereğince düzgün olduklarına ve kendileriyle gurur duymayı hak ettiklerine inanırlar. Pahalı olduklarını bilirler ve hayatta birçok şeyi başarabilirler.

Benlik hürmeti nasıl geliştirilebilir

Benlik hürmetini nasıl geliştirebilirsiniz? Başlamak için neye bedel olduğunuzu bilmeli ve kıymetli olduğunuza inanmalısınız. Kendinize karşı gerçekçi olmanız ve kendinizin kıymetli olduğuna inandığınız şey ile kıymetinizin gerçekliği ortasında bir fark olduğunu fark etmeniz kıymetlidir. Hak etmediğinizi düşündüğünüz bir şeyle gurur duymayı bekleyemezsiniz. Oburlarının sizin hakkınızda ne düşündüğüyle de gurur duyamazsınız.

Sağlıklı bir benlik hürmeti geliştirmek için, kendinizi günlük olarak pahalandırmak gerekir. Kendiniz hakkında hissettiklerinize ve oburlarının sizi nasıl algıladığına nazaran kendinizi pahalandırmak çok değerlidir. Davranışlarınızı, diğerlerine nasıl davrandığınızı ve niyetlerinizi ve hislerinizi yansıtmak için vakit ayırın. Bunlar sadece davranış biçiminize değil, birebir vakitte düşünme biçiminize de yansır. Muvaffakiyete layık olduğunuza inanmıyorsanız, o vakit amaçlarınıza ulaşmanın yahut muvaffakiyete layık olduğunuzu hissetmenin hiçbir yolu yoktur.

Öz hürmet oluşturmak kelam konusu olduğunda, fikirlerinizle haksızlığa uğrayan tüm insanların da farkında olmalısınız. Kendi eylemlerinizden etkilenen siz olduğunuz için, niyetlerinizi ve davranışlarınızı düzeltmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bunu yapmak istemiyorsanız, oburlarının amaçlarınıza ulaşmanıza yardım etmesini bekleyemezsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.