Batı tipi beslenme mide kanseri riskini artıyor

Mide kanserine en sık Japonya ve Çin üzere uzak doğu ülkelerinde rastlanıyor. Avrupa ülkeleri ile ABD’de görülme oranlarının yaklaşık 100 binde 12-15 civarında olduğu belirtiliyor. Hazırlanan klinik protokolde, 100 bin şahısta 14.2 ile Türkiye’nin mide kanserinde orta riskli bölgeler kümesinde yer aldığı kaydedildi. Öte yandan tüm kanserler ortasında erkeklerde yüzde 5,8 ile beşinci sırada yer alan mide kanserinin, bayanlarda ise yüzde 3,7 ile altıncı sırada yer aldığı görüldü.

Obezitede birinci sıradayız

Mide kanserini önlemedeki en değerli adımın sıhhatsiz beslenmenin önüne geçilmesi olduğuna dikkat çekilen Sıhhat Bakanlığı bilgilerinde, obezitenin artmasıyla hakikat orantılı olarak mide kanseri görülme sıklığının da arttığına işaret edildi. Bu nedenle Akdeniz tipi beslenme ile birlikte kilo denetiminin mide kanseri riski azaltabileceği ihtarında bulunan Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata, son yıllarda Avrupa ülkeleri ortasında obezitede birinci sırada olduğumuza dikkat çekerek, “Bunun bir an evvel önüne geçmemiz gerekiyor. Öte yandan Batı tipi beslenme de mide kanserinin artışına yol açabiliyor. Bilhassa donmuş besinler ve fastfood bu manada çok tehlikeli. Tuzlanmış, salamura yahut turşu gibisi çok tuz içeren yiyecekler; etleri mangal, barbekü üzere direkt ateşte pişirmek ve fazla ölçüde işlenmiş et ve et eserlerinin sık tüketiminin mide kanseri riskini artırdığı görülmektedir.” halinde konuştu.

Helikobakter pilori olarak isimlendirilen mide bakterisine bağlı enfeksiyonun, gastrit, ülser hatta yıllar içinde doku değiştirerek mide kanserine dahi yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Pata, 1994’de Dünya Sıhhat Örgütü’nün yayınladığı raporla helikobakter pilori mide kanserinin en değerli nedenleri ortasında sayıldığını söyledi.

Helicobacter pylori’nin yalnızca insan midesinde yaşayabildiğini belirten Pata, “Mide asidinin tüm bakterileri öldürür fakat bir ekip enzimler salgılayarak o asitli ortamın içinde yaşayabilir. Helkobakter pilori, yiyeceklerden, içeceklerden bulaşmaz. Beşerden beşere bulaşır. Anneden çocuğa bulaş en sık karşılaşılan yollardan birisidir. Uzun yıllar midede sessiz yaşayabilir. Yıllar sonra öbür beden içerisinde diğer faktörlerle bir ortaya gelerek gastrit, ülser yahut doku değişmesine paralel olarak kansere yol açabilir” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.