Anne olmayı engelleyen sinsi hastalık: Adenomiyozis

Rahim iç boşluğunu döşeyen endometrium dokusu, her ay adet kanamasıyla bedenden atılıyor. Bu dokunun çeşitli faktörlerin tesiriyle rahim duvarı kası içerisinde büyümesine ‘adenomiyozis’ deniliyor. Östrojene bağımlı olduğu için üreme çağındaki bayanları etkileyen ve menopoz devrinde sona eren adenomiyozisin görülme sıklığıyla ilgili net bir bilgi olmasa da, epey yaygın bir sıhhat sorunu olduğu belirtiliyor.

Bayanın hayat kalitesini hayli düşürebilen adenomiyoziste en değerli sorunun tedavide geç kalınması olduğuna dikkat çeken Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müberra Tanınmış Kalem, hastalık hakkında değerli ihtar ve tekliflerde bulundu.

Bu belirtilerden biri bile varsa tabibe başvurun

Diğer hastalıklarla ortak belirtiler göstermesi teşhis konulmasını güçleştiriyor. Ayrıyeten hastalar ağır adet kanamalarının ve kasık bölgesindeki sancıların olağan bir durum olduğunu düşünerek, tabibe başvurmaya gerek duymayabiliyor. Yıllarca bu ağrıları çekmek durumunda kalıyor, daha da berbatı annelik hayaline kavuşamıyorlar. Bu nedenle bilhassa kasık ağrısı ve ağır kanama durumunda kesinlikle tabibe başvurulmalı, hiçbir yakınma olmasa dahi yıllık jinekolojik muayeneler asla ihmal edilmemeli.

Adenomiyozisin oluşum nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, çeşitli teoriler öne sürülüyor. Bilimsel olarak şimdi izah edilemese de, adenomiyozis hastalarında aile öyküsüne sık rastlanması, genetik faktörün de tesirli olduğunu düşündürüyor. Bunun yanı sıra doğuştan rahim kasında endometrium odaklarının olması, rahmin iç duvarı ile orta kas katmanı ortasında hasarlar oluşturan sezaryen ve doğum travmaları üzere cerrahi süreçler, enfeksiyonlar ve rahim duvarına yerleşen kök hücreler üzere pek çok etkenin nedeni olabileceği belirtiliyor.

Adenomiyozis hastaların yüzde 35’inde hiçbir belirti vermeyebiliyor yahut çok hafif yakınmalarla seyredebiliyor. Aşağıdaki en sık görülen belirtilerden biri bile varsa, kesinlikle tabibe başvurmak gerekiyor.

– Çok ve uzun süren adet kanamaları: Adet kanamalarının 7 günden fazla sürmemesi gerekiyor. Günlük kullanılan ped sayısı ise 2-4’ü geçmemeli.

– Adet dışında gelişen orta kanamalar.

– Adet sırasında oluşan ve diğer bir nedeni bulunamayan şiddetli kramplar yahut keskin, bıçak saplanır usulde oluşan alt karın ağrısı.

– Kronik kasık ve bel ağrıları, pelviste dolgunluk hissi.

– Cinsel bağlantıda ağrı ve bunun sonucunda oluşan cinsel isteksizlik.

– Nedeni tespit edilemeyen düşükler.

– İnfertilite

– Ağır adet kanamaları sonucu oluşan kansızlık: Bu tablonun sonucunda kronik yorgunluk, mutsuzluk, güçte düşüş, anksiyete yahut depresyon gelişmesi.

Anne olmayı engelleyebiliyor

Adenomiyozisin yol açtığı bir diğer değerli sorun ise infertiliteye neden olması, gebe kalınsa bile arkası gerisine düşük riskini artırması. Adenomiyozis, hamileliği 2 halde etkileyebiliyor. Birinci tesiri, rahim duvar yapısını bozarak spermin tüplerden geçişini bloke etmesi. İkincisi ise hamilelik oluştuğunda embriyonun yerleşeceği ortamda yüksek basınç oluşturarak tutunmaya pürüz olması. Adenomiyozis hadiselerinde düşük riski 2 katına çıkıyor. Adenomiyozis tespit edilmemişse hastanın gebe kalma yahut hamilelik oluştuysa bunu sürdürme bahtı giderek azalıyor. Adenomiyozise şayet endometriozisin yumurtalık, tüpler ve karın zarı tutulumu eşlik ediyorsa, risk daha da artıyor. Teşhis konulmuşsa, tüp bebek prosedürü ve düşük riskine karşı hami önlemlerin daha ağır uygulanması sayesinde hastanın anne olma talihi epey yükseliyor.

Teşhis ve tedavi yolları

Sistemli yapılan jineokolojik muayeneler ve tabibin adetler konusunda bilgilendirilmesi erken teşhiste büyük kıymet taşıyor. Bilhassa aile hikayesi olanlarda yıllık denetimlere çok erken yaşta başlanması gerekiyor. Ailede bu hastalık olsun yahut olmasın, birinci adet görüldüğü yıllarda, yani 13 – 14 yaşlarında jinekolojik muayene olunmalı. Akabinde 20 yaşına kadar 3-4 yılda bir muayene kâfi gelecektir. 20’li yaşlardan itibaren yıllık denetimler ise ihmal edilmemelidir. Olağandan büyük rahmin olması, teşhis için kıymetli bir ipucu olarak görülüyor. Teşhis ultrasonografiyle konulabiliyor, fakat kuşkulu durumlarda MR (manyetik rezonans görüntüleme) yoluna gereksinim duyulabiliyor.

Adenomiyoziste tedavi hastanın yaşına, yakınmalarına ve çocuk sahibi olmak isteyip istemediğine nazaran düzenleniyor. Örneğin adet kanaması çok ağırsa kanamayı azaltmaya yönelik hormon destekleri, ağrı yakınması varsa ağrıyı dindirmeye yönelik ağrı kesici ilaçlara başvuruluyor. Şiddetli ağrı ve ağır kanamaya sebep olabilen yahut gebe kalmaya mani olduğu düşünülen adenomiyozis odakları ilaçla küçültülebiliyor ya da uygun ameliyat teknikleri ile çıkarılabiliyor. Semptomlar çok şiddetliyse ve hasta üreme çağını tamamlamışsa, kesin tahlil için rahmin alınması önerilebiliyor. Lakin ağrı ve kanamayı denetim altına alan ilaçlar kullanıldıkları sürece yararlı oluyorlar, bırakıldıklarında ise problemler tekrar başlıyor. İlaç tedavisinin yanı sıra bir öbür seçeneğimiz ise progesteron salgılayan spiraller. Uygun olan hastalarda başvurduğumuz spiraller 5 yıl boyunca kanama ve ağrı şikayetlerini besbelli oranda azaltabiliyor ve hastalığın ilerlemesini durdurabiliyor. Bu formülle hasta ameliyat olmaktan kurtulabiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.