Anemiyi önlemek için bu demir zengini gıdaları diyetinize ekleyin

Demir eksikliği anemisi, aneminin en yaygın biçimidir. Demir eksikliği anemisinde kan, bedene oksijen taşımaktan sorumlu olan sağlıklı kan hücrelerinden mahrumdur. Bedendeki yetersiz demir düzeyleri birçok sıhhat sıkıntısına yol açabilir. Zayıflık, yorgunluk, soluk cilt, baş dönmesi, kırılgan tırnaklar, iştahsızlık ve halsizlik, demir eksikliği anemisinin kimi yaygın semptomlarıdır.

Yetersiz demir alımı, bu tıp aneminin en yaygın nedenlerinden biridir. Diyetinize gereğince demir açısından güçlü yiyecekler eklemek anemiyi önlemeye yardımcı olabilir. Ülkü demir alımı için ne yemeniz gerektiğini merak ediyorsanız, işte size demir açısından varlıklı yiyeceklerin bir listesi. Bunların yanı sıra, tüketilen diyetten demirin daha düzgün emilmesi için kâfi C vitamini tüketmek de kıymetlidir.

1. Ispanak

Bu yeşil yapraklı zerzevat, temel besin hususları ile doludur. Demir açısından da zengindir. Ispanak kilo vermeye, görme yeteneğini artırmaya, kemik sıhhatini düzgünleştirmeye ve hipertansiyonu denetim etmeye yardımcı olabilir. Salatalara, soslara, smoothie’lere ve daha fazlasına ıspanak ekleyebilirsiniz.

2. Bakliyat

Fasulye, nohut, mercimek ve soya fasulyesi üzere çeşitli baklagiller ortasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar, kilo vermeye yardımcı olabilecek liflerle yüklüdür. Diyetinize baklagiller eklemek size yalnızca demir sağlamaz, birebir vakitte öteki temel besinleri de sağlar.

3. Kırmızı et

Kırmızı et güzel bir demir, protein, B vitamini kaynağıdır. Demir eksikliği anemisini önlemek için diyetinize kırmızı et ekleyebilirsiniz.

4. Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, güzel bir magnezyum kaynağıdır ayrıyeten bu lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıkta demir de vardır. Yapılan araştırmalara nazaran kabak çekirdeği diyabet için de hayli yararlıdır.

5. Kinoa

Kinoa, güzel bilinen bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Kinoa ayrıyeten, glutensiz bir demir kaynağıdır. Kinoa, lif ile doludur ve kilo vermeye de yardımcı olur. Düşük glisemik indeksi ile diyabetliler için de yararlıdır.

Günlük demir muhtaçlığı

Unutmayın, sağlıklı bir diyet, demir eksikliği anemisini önlemeye yardımcı olabilir.

Yetişkin erkekler için: 9-10 mg

Yetişkin bayanlar için: 18 mg

Hamilelik periyodunda olan bayanlar için: 27 mg

Emzirme periyodunda olan bayanlar için: 18 mg

Ergenlik periyodunda olan çocuklar için: 15 mg

Küçük yaştaki çocuklar için: 9-10 mg

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.