Adet kanamasının normalden uzun sürmesi miyom belirtisi olabilir

Epey yaygın olarak rastlanılan miyomlar, rahmin kas katmanından kaynaklı ortaya çıkar. Düzgün huylu tümör olarak isimlendirilir ve çok nadir hadiselerde kansere dönüştüğü görülmüştür. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nurcan Dalan, miyom ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

Miyom nedir

Miyom, doğurganlık çağında rahimde sıkça ortaya çıkan olağandışı dokudur. Sıkça rastlanılan bir bayan hastalığıdır ve rahmin kas katmanından kaynaklanır. Âlâ huylu tümör olarak bilinir ve kansere dönüştüğüne çok olayda rastlanılmıştır.

Tıp lisanında fibroid ya da leimyoma olarak bilir ve 30 ila 40 yaş ortasındaki bayanlarda daha fazla görülür. Tam olarak neden olduğu anlaşılmayan bu dokuları önlemek mümkün değildir. Bununla birlikte östrojen hormonunun, miyom büyümesini hızlandırdığı düşünülür. Genel olarak bireylerde belirtilere yol açmayan miyom hormanal değişikliklerle kendisini gösterebilir. (Adette düzensizlik, adet ortası kanama vs..) Boyutları 1, 1.5 cm ortasında değişir, pembe renkli ve yuvarlak formludur.

Belirtilerin şiddeti değişkenlik gösterir

Çoğunlukla belirti göstermeyen yeterli huylu tümör olan miyomlar, öteki bir şikayetle, yapılan jinekolojik muayene sırasında ya da hamilelik nedeni ile yapılan ultrasonlarda tesadüf sonucu tespit edilirler. Bayanlar bir ömür boyunca miyomu olduğunu fark etmeden sağlıklı bir formda yaşayabilir. Miyom varlığında karşılaşılan belirtileri sıralayacak olursak;

– Adet kanası ölçüsünde artış,

– Adet kanamasının olağandan uzun sürmesi,

– İki adet periyodu ortasındaki mühletin kısalması,

– Orta kanama,

– Anemi,

– Karın bölgesinde baskı hissi,

– Sindirim sıkıntıları,

– Kabızlık,

– Sık idrara çıkma muhtaçlığı,

– Mesanenin tam olarak boşaltılamaması,

– Cinsel münasebet sırasında ağrı,

– Cinsel bağlantı sonrasında kanama,

– Sırt ağrısı,

– Bacak ağrısı,

– Karın ağrısı,

Neden rahimde miyom oluşur

1. Hormonal değişimler

Östrojen hormonunun miyom gelişiminde kıymetli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Adet döngüsü içerisinde değişiklik gösteren östrojen, miyomların büyüme suratını da gerçek orantıda tesirler. Menopoz periyodun olan bayanlardaki miyomların küçülme eğiliminde olması da birebir durum ile açıklanabilir.

2. Genetik

Ailede miyom bulunması, bireyde de miyom bulunma mümkünlüğü artırır.

3. Gebelik devri

Gebelikte, östrojen ve progesteron hormonlarının üretiminde artış görülür. Bu nedenle de miyomlar bu periyotta artış gösterebilir.

4. Çevresel faktörler

Birinci adeti küçük yaşta görmek, doğum denetim hapı kullanmak, D vitamini eksikliği, kırmızı et tüketiminde çoka kaçmak ve alkol tüketmek üzere etkenlerin miyom oluşunda tesirli olduğu düşünülmektedir.

Şikayetlerin şiddeti tedavi gerekliliğini işaret ediyor olabilir

Rastgele bir şikayete yol açmayan be büsbütün rastlantısal olarak tespit edilen miyomlar rastgele bir tedavi gerektirmez. Lakin sistemli dönemlere takip edilmesi gerekir.

Şayet tespit edilen miyomlar belirtilere yol açıyorsa ve belirtilerin şiddeti artmışsa tedavi edilmesi gerekebilir. Tedavi, genelde cerrahi sistemler ile uygulanır. Ameliyat kararında hastanın yaşı, şikayetleri, miyom sayısı ve yerleşimi, hastanın çocuk sahibi olup olmadığı değerli etkenlerdir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.