Adet görmeden hamile kalınabilir mi

Bayanlar, farklı uzunlukta adet döngülerine sahiptir. Aylık ortalama olarak kabul edilen müddet 28 gün olsa da, bir sonraki ay 31 gün sonra ve bir sonrakinde 27 gün sonra adet olunabilir ve bu olağandır.

Adet döngüleri, bu olağan aralığın dışına çıktığında sistemsiz kabul edilir. Sistemsiz bir adet döngüsü; 21 günden daha kısa süren ya da 35 günden daha uzun süren adet döngüleridir. Adet döngünüzü hesaplarken, kanamanın başladığı birinci gün 1.gündür ve döngünün son günü, bir sonraki adet döngüsündeki kanamanın birinci günüdür.

Sistemsiz bir adet döngüsüne sahip olan bayanların merak ettiği mevzulardan biri, gebe kalmanın mümkün olup olmadığıdır. Ve evet, adet düzensizliğiniz olsa da gebe kalmanız mümkündür lakin biraz daha güç olabilir. Aylık adet döngülerinizin mühletinden emin değilseniz, ne vakit yumurtladığınızı hesaplamak da güç olabilir.

Cinsel ilgiyi yumurtlama günlerinize nazaran ayarlamak; doğurganlık devrinizde cinsel bağa girmenizi gerektireceğinden, hamile kalma talihiniz da artacaktır. Bir bayanın doğurganlık günleri, yumurtlamadan birkaç gün evvel ve tam yumurtlama gününe işaret etmektedir. Adet düzensizliği, sistemsiz yumurtlamanın bir işareti olabilir. Bu durumda, her ay yumurtlamayabilirsiniz ya da aylık olarak farklı vakitlerde yumurtlayabilirsiniz. Sistemsiz bir adet döngüsü ve hamilelik hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için okumaya devam edin.

Adet düzensizliği ve yumurtlama

Adet düzensizliği olsa da yumurtlamak mümkündür. Yumurtlamadan, adet gibisi kanamalar olması da mümkündür. Bu, ekseriyetle rahim duvarı çok kalınlaştığında, istikrarsız hale geldiğinde ve tabiat olarak soyulduğunda olur. Yumurtlama öncesinde üretilen östrojen hormonu, yumurtlama sonrasında üretilen progesteron hormonu tarafından salgılanmaya devam ederse, rahim duvarı yumurtlamadan kalınlaşabilir.

Adet düzensizliğinin pek çok mümkün nedeni vardır. Bu nedenlerin pek birçok, yumurtlamayı direkt etkileyebilir ve bu da bayanın anne olmasını zorlaştırabilir. Kimi durumlarda ise, adet düzensizliğinin nedeni bilinmemektedir. Yumurtlama durumunuzu ve gebe kalma talihinizi etkileyebilecek birtakım muhtemel nedenler şöyledir:

PKOS Hastalığı

Polikistik Over Sendromu’nun kısaltması olan PKOS; bayan bedeninde çok fazla androjen salgılanması durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Androjen hormonu, bazen erkek cinsellik hormonu olarak düşünülür. Çok fazla olduğunda, bayanlarda olgunlaşan yumurtaların fallop tüplerine salınmasını ve gelişmesini engelleyebilir.

PKOS, bayanların yüzde 20’sini etkileyen bir durumdur. Yumurta eksikliğine bağlı kısırlık faktörünün en yaygın nedeni olarak gösterilmektedir. Genetik bir bozukluk olarak ortaya çıkabileceği üzere; fazla kilolu olmak ve hareketsiz bir hayat üslubuna sahip olmak üzere faktörler de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Menopoz Öncesinde Olmak

Menopoz öncesi devir; bir bayanın üreme hayatında progesteron ve östrojen hormonlarının doğal olarak azaldığı bir devirdir. Bu, yumurtlamanın sistemsiz olduğu ve menopoza işaret eden devirlere neden olur. Menopoz öncesi periyot, yaklaşık 4 yıl sürmektedir. Lakin, kimi bayanlarda bundan çok daha uzun sürebilir.

Menopoz öncesi devrin başlangıcı ekseriyetle 47 yaştır. Bu devir, 12 ay boyunca adet görmediğinizde bitmekte ve menopoz başlamaktadır. Bu periyodun başladığını aşağıdaki işaretlere bakarak anlayabilirsiniz:

– Gece terlemeleri

– Sıcak basmaları

– Huysuzluk

– Adet düzensizliği

Menopoz öncesi devirde gebelik elde etmek mümkün olsa da, yumurtalar daha yaşlı ve potansiyel olarak daha kısa ömürlü olduğundan, bu periyotta çocuk sahibi olmak daha güç olabilir. Ayrıyeten, her adet döngüsünde yumurta bırakmayabilirsiniz.

Tiroit Bozukluğu

Tiroit; boynun tabanında yer alan, küçük ve kelebek formunda bir organdır. Bu, adet görmeyi etkileyen hormonları ve yumurtlamanın düzenlenmesinde yardımcıdır. Bir araştırmada; tiroit bozukluğu olan genç kızların yaklaşık yüzde 15’inde adet düzensizliği olduğu da bulunmuştur. Tiroit bozukluğunun işaretleri aşağıdakiler olabilir:

– Zihinsel bulanıklık

– Kilo değişiklikleri

– Kalp ve metabolik sürat değişimleri

Kilo Durumu

Çok zayıf ya da kilolu olmak, bedende hormonal fonksiyonu kesintiye uğratan bir zincirleme tepkiye neden olabilir. Bu da, sistemsiz ve eksik yumurtlamaya neden olabilir. Bu da, adet düzensizliği ve adet görememeye neden olabilir.

Bir araştırmaya nazaran; Vücut Kitle İndeksi 20’nin altında ya da 25’in üzerinde olan bayanların adet düzensizliği yaşama mümkünlüğünün, Vücut Kitle İndeksi 20-25 ortasında olan bayanlara nazaran 1.1 kat daha fazladır.

Gerilim

Gerilim faktörü, bir bayanın yumurtlama döngüsü dahil olmak üzere, bedende pek çok fonksiyonu olumsuz etkileyebilir. Tıp öğrencilerinin incelendiği bir araştırmada; daha yüksek gerilim düzeyleri yaşayan şahıslarda, adet düzensizliği riskinin daha fazla olduğu bulunmuştur.

Adet görmemenin mümkün nedenleri

Tıp lisanında “amenore” olarak bilinen adet görememe durumu, pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir:

Gebe olmak

Şayet, adet düzensizliği meseleniz yoksa ve birden teğe adet gecikmesi yaşadıysanız, gebe olabilirsiniz.

Adetiniz geciktiyse ve etkin bir cinsel hayatınız varsa, muhtemelen aklınıza birinci gelecek şey gebelik olacaktır ve çabucak test yapmak istersiniz. Pekala, yaptığınız gebelik testinin sonucu müspet çıkmadıysa ne olur? Hala gebe olmanız mümkün mü? Evet. Gebe olmanıza karşın, meskende yaptığınız bir gebelik testinin sonucu negatif çıkabilir. Bu durumda, en gerçek sonuç için hekiminizle görüşmek ve gerekli testleri yaptırmak en doğrusudur.

Emzirme devrinde olmak

Emzirme devrinde olmak, bir bayanın adet görmesini engelleyebilir. Emzirme devrinde adet olmadan ne kadar mühlet geçer? Bu, bayanın biyolojik faktörlerine ve ne sıklıkla emzirdiğine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Doğum denetim hapları

Doğum denetim hapları, adet düzensizliğine neden olabilir. Gebe kalmayı planlıyorsanız, ilacı bıraktıktan ne kadar sonra adet kanamalarınızın sisteme gireceği, hangi ilacı kullandığınıza ve bedeninize bağlı olarak değişecektir. Doğum denetimi için yapılan birtakım iğnelerde, adet kanamalarının sisteme girmesi 6 aya kadar uzayabilir.

Çok kilolu ya da çok zayıf olmak

Kısırlık nedenleri ortasında, obezite en yaygın nedenlerden biridir. Bir bayan, çok kilolu olduğunda adet düzensizliği yaşayabilir, hatta hiç adet görmeyebilir. Kilo kaybedildiğinde, adet döngüleri de geri dönebilir. Tıpkı durum, çok zayıf olması durumunda da geçerlidir. Çok az yağa sahip olmak, adet döngüsünü bozabilir. Adet döngülerinin tertibe girmesi için kilo almanız gerekebilir.

Gebe kalmayı düşünüyorsanız

35 yaşın üzerindeyseniz 6 ay ve 35 yaşın altındaysanız 1 yıl boyunca, gebe kalmak için çalışmalarınızı devam ettirmeniz önerilir. Bu müddetin sonunda, bir kıymetlendirme yapılması için doktora gitmeniz önerilir.

Adet düzensizliğiniz varsa, kısırlık sorununuz de olabilir. Bu durumda, hem bayan hem de erkeğin kıymetlendirilmesi gerekir. Hamileliğinizi engelleyen birkaç faktör kelam konusu olabilir. Ayrıyeten, erkeğe bağlı kısırlık durumu da düşündüğünüzden daha yaygın bir durumdur.

Yumurtlamanızı engelleyen faktör ve öbür doğurganlık sorunlarının varlığına bağlı olarak, hangi tedavi seçeneğinin tercih edileceği değişkenlik gösterecektir. Hekiminiz, hayat stili alışkanlıklarınızı değiştirmenizi, kilo almanızı- vermenizi ya da ilaçları değiştirmenizi önerebilir. Ayrıyeten, tüp bebek tedavisi üzere doğurganlık tedavileri ya da altta yatan hastalığın tedavi edilmesi de gerekli olabilir.

Prof. Dr. Bülent Tıraş


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.