Aç kalarak zayıflayamazsınız

Bilhassa beden yapısı çabuk yağ yapmaya ve kilo almaya müsait olan bireyler günümüzde beden ölçülerinden şikâyet ettiklerini vurgulayan Diyetisyen Bahadır Bilir, “Kilo verseniz de bedeninizdeki yağlanma hatta bilhassa göbek ve bel etrafınızdaki yağlanma geçmeyebilir. Bu yağlanmaların altında yatan asıl sorun büsbütün beslenme tertibiyle ilgilidir. Fazla kilolu bireylerin yağlanma sorunu yanlış zayıflama formüllerinden, kilosu fazla olmayanların ise beslenme düzensizliğinden kaynaklanmaktadır ve temelde sebebi de aç kalmaktır” dedi.

Metabolizma, kişinin beslenme tertibine nazaran suratını arttırıp azaltabilir

Aç kalmanın metabolizma suratını etkileyen bir faktör olduğunu belirten Bilir, “Metabolizma suratı kişinin günlük yaktığı enerjiyi belirler. Yani tıpkı uzunluk, birebir kiloda bulunan ve tıpkı hareketliliğe sahip iki bireyden birinin metabolizma suratı fazla oburunun az ise bu iki kişi tıpkı kalori ile hazırlanmış bir zayıflama diyetine girdiklerinde metabolizma suratı fazla olan başkasına nazaran daha çok kilo verecektir. İnsan metabolizması, kişinin beslenme tertibine nazaran suratını arttırıp azaltabilir. Mesela bir kişi uzun müddet aç kalırsa beden muhafaza içgüdüsü ile metabolizma suratını yani yaktığı güç ölçüsünü düşürerek elindeki enerjiyi daha uzun vadeli kullanmaktadır. Uzun periyodik açlığa daima maruz kalan metabolizma bu mühletin akabinde tüketilen besinleri bedenin en büyük güç deposu olan yağ olarak depolamaya yönelir. Zira açlık tekrar geldiğinde yağ deposu, kas ve öbür güç depolarından daha âlâ bir kaynaktır” halinde konuştu.

Metabolizmanın bu hareketlerinin, ömrümüzü sürdürmek için bedenimizin oluşturduğu bir muhafaza içgüdüsü olduğunu vurgulayan Bilir, “Metabolizmamız uzun vadeli açlığa dayanabilmemiz için kendini yavaşlatıyor ve enerjiyi verimli kullanıyor” tabirlerini kullandı.

Uzun periyodik açlığın akabinde tüketilen birinci öğün yağ olarak depolanıyor

Metabolizmanın, uzun müddetli açlık sonucunda karın yağlanmasına neden olduğunu sıralayan tecrübeli diyetisyen, “Özellikle son yüzyılda gelişmiş toplumlarda besine ulaşmak için gereken fizikî uğraşın azalması, alınan fazla gücün yakılmasını engelliyor. Tüketilen besinlerin kalori ölçülerinin giderek artışı fazladan güç deposu oluşturuyor. Yemek tüketmeye ayrılan vaktin azalması ve buna bağlı olarak fastfood diye tabir ettiğimiz tez tadımlık besinlerin tüketiminin artması alınan kaloriyi arttırıyor. Uzun müddetli açlığın yanında gelen yetersiz fizikî aktiviteye karşılık metabolizma kendini yavaşlatmaya devam ediyor. Bedenimiz, uzun periyodik açlığın akabinde tüketilen birinci öğünü yağ olarak depoluyor” diye konuştu.

Güne kesinlikle kahvaltıyla başlanmalı

Bu süreçlerin gerisi gerisine gelmesinin bireylerin zayıf yahut kilolu olmaları fark etmeksizin bölgesel olarak yağlanmaya sebep olduğunu tabir eden Bilir, “Eğer kahvaltı öğünü atlanırsa, geceden gelen açlıkla birlikte muhafaza içgüdüsü devreye girer ve metabolizmayı yavaşlatır. Bu yüzden güne kesinlikle kahvaltıyla başlanmalı. Kahvaltının akabinde öğle ve akşam yemekleri kesinlikle tüketilmeli. Ana öğünlerin ortalarında, aç kalmayı ve kan şekeri dalgalanmalarını önleyecek küçük ve sağlıklı atıştırmalıklar eklenmeli. Çalışma kaidelerinin mecburî kıldığı hareketsizliğe rağmen kişi kendine uygun bir fizikî aktivite bulmalı. Bütün beslenme tekliflerinin olmazsa olmazı su tüketimi günlük ortalama 12-13 su bardağı olmalıdır” diyerek kelamlarını tamamladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.