4’üncü Kadın ve Adalet Zirvesi’nin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı

Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) ile T.C. Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın iş birliğinde iki yılda bir düzenlenen Bayan ve Adalet Tepesi’nin dördüncüsü başladı.

‘Dijital Çağda İnsan Kalmak’ temasıyla online olarak yapılan tepenin açılış konuşmalarını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) İdare Heyeti Lideri Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu yaptı.

2014 yılından bugüne kadar yapılan tüm tepelere katılan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gelişmiş ülkelerin salgınla uğraşta yaşadıkları zorluklar, siyasi ve ekonomik gücün tek başına kâfi olmadığını ortaya çıkarmıştır.” diyerek içinde bulunduğumuz periyoda vurgu yaptı.

“Hedefimiz, ülkemizde haberleşme altyapısının kapsama alanına girmeyen tek karış bırakmamaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarını şu halde sürdürdü: “Teknolojiyi geliştirenin de üretenin de kullanıcı olan beşere karşı sorumluluğunu yalnızca çıkar parantezine hapsetmenin önüne geçilmelidir. İnsanın klasik hayat üslubunda çeyrek asırda yaşanan radikal değişimin sonu, yanlışsız altyapıyla desteklenmezse çağdaş köleliğe varır.”

Dijital çağda insan bağlantısının birçok açıdan ele alınabilecek hayli önemli ve kapsamlı bir tartışma alanı olduğunu belirten T.C. Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bugün artık Dünya nüfusunun neredeyse %60’ı internete erişebiliyor ve 3 milyar insan toplumsal medya kullanıyor.” dedi.

Hayatımızı değiştirmekte olan teknolojileri nasıl daha verimli kullanabileceğimiz ve teknolojik ilerlemelerin bireyler ve toplum üstündeki dönüştürücü tesirleriyle nasıl baş edebileceğimiz üzere soruların gündemi işgal ettiğini söyleyen Selçuk kelamlarına şöyle devam etti:

“1 yıla yakın bir müddettir uğraş ettiğimiz salgınla birlikte dijital sistemin bizleri ne halde etkilediği daha net formda görüyoruz. Artık tüm faaliyetlerimizi neredeyse teknolojik araçlar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Ailelerimizle ve dostlarımızla görüşmelerimizi, toplantılarımızı dijital ortamlar üzerinden yapıyoruz. Çocuklarımızın eğitimleri online devam ediyor. Münasebetiyle üretici tüketici alakasını yeniden dijital mecra üzerinden geliştiriyoruz. Çalışma alanı olarak uzaktan çalışma yolunu deneyim ediyoruz. Natürel ki bunun sonucu olarak aile yapımız da bu esaslı değişimden nasibini alıyor. “

“Hayatı güzelleştirmede kıymetli bir avantaj sağlıyor”

Günümüzde dijital dünyanın, toplumun yaşadığı değişim ve dönüşümün yeni kaynağı olduğunu, bu sebeple tepede dijital çağda insanın dünyanın neresinde durduğunu tartışmak istediklerini söyleyen KADEM İdare Heyeti Lideri Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünya çapında artık yeni bir eğitim sisteminin şekillendiğini görüyoruz. Dijital öğrencilik kavramını üreten bu çağda, cep telefonları bile, birer öğrenme aracına dönüşmüş durumda. Elektronik kitaplar, dijital kütüphaneler ve dijital okul sistemi, bilgiye vakit ve yerden bağımsız olarak ulaşabilmeyi mümkün kılıyor. Ayrıyeten sanayi alanında kapasite ve sürat artırımı, dijital girişimcilik ve dijital istihdam üzere yenilikler de iktisada katkı sağlıyor. Sıhhat alanındaki teknolojik gelişmeler ise insan hayatını güzelleştirme noktasında elbet değerli bir avantaj sağlıyor.”

Dijital dünyanın avantajlarının yanı sıra yeni soruları ve sıkıntıları da gündemimize taşıdığını vurgulayan Gümrükçüoğlu,

“Dijital dünya bireylerin ilgi ve beğenileri, tüketim alışkanlıkları, lisan ve davranış biçimleri üzere birçok alanda önemli bir dönüşüm gerçekleştirdi. Öbür bir sözle dijital dünya, kendi kültürünü üretti. Bununla birlikte toplumsal mühendislik, enformasyon savaşları, bilgi manipülasyonu üzere birçok kavram ‘dijital kültür’ üzerinden hayatımıza dahil oldu. Toplumsal mecra, bilginin güvenilmezliği ve hakikatin değersizleşmesi üzere sıkıntıları da beraberinde getirdi.” dedi.

“Güçlü toplumlar güçlü aile yapılarıyla sağlanır”

Kelamlarına aile kurumunun değerine dikkat çekerek devam eden Gümrükçüoğlu; “Bizler, ailenin gücüne inanıyor ve güçlü toplumların lakin güçlü aile yapılarıyla sağlanacağını her fırsatta lisana getiriyoruz.” dedi.

KADEM İdare Konseyi Lideri Gümrükçüoğlu; “İnsan dijital çağın objesi değil, öznesi ve yöneticisidir ve bu yeni dünyada insan kalabilmek, dijital yaralar almadan insanca yaşayabilmek ismine telaffuz ve projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu çalışmalarla, dijital dünyada insan kalmanın yollarını arıyor ve bu doğrultuda çaba sarfediyoruz.” kelamlarıyla dijital dünyada insan kalmaya vurgu yaptı.

Lisan, kültür, insan davranışları ve geleneğin toplumsal ağlar vasıtasıyla aktarıldığını, insanı insan yapan, toplulukları millet yapan toplumsal doku, kıymet transferi üzere manevi ögelerin, dijital çağda da korunması gerekliliğini; “Bu ögeleri ihlal eden ve içinde genç neslin da yer aldığı bu geniş ve denetimsiz alanın, en temel insani ve ahlaki faziletlerle buluştuğunda lakin gerçek manasına kavuşacağı” kelamlarıyla belirten Gümrükçüoğlu, “Dijital ortamda görünür yahut görünmez olmakla değişmeyen bu pahalar, saygılı olmak, dürüst olmak ve adil olmaktır” diye ekledi.

Üç gün boyunca sürecek olan ve dijital dünyanın topluma, aileye, gündelik yaşama, manevi kıymetlerimize tesirinin masaya yatırılacağı tepede, insanın dijital dünyanın aktörü olmaya nasıl devam edeceğinden dijital dünyada ebeveynliğe, bu devirde bilgiye nasıl ulaşıp, davranışlarımızı nasıl denetim edebileceğimize kadar pek çok bahis tartışılacak. Bayan ve Adalet Tepesi bu yıl dünyaca ünlü muharrirler, psikologlar, akademisyenler, araştırmacılar, aktivistler ve gazetecilerin lisanından dijital çağda insan kalmanın nasıl olacağını dinleme imkanı sunacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.