2020 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu

Vakıftan yapılan açıklamaya nazaran mükafatlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle takdim merasimi düzenlenmeksizin sahiplerine sunuldu.

Seçici Kurul’un değerlendirmesi sonucunda, Roman kolundaki “Aşıklar Bayramı”nın müellifi Kemal Varol, şiir kolunda “Hayhuy” kitabıyla Elif Sofya kıymet görülmüş, Birinci Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nü “At Sancısı” kitabıyla Elvan Kaya Aksarı, Birinci Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’nü ise “Sevgili Kardeşim Ben” isimli kitabıyla Enes Kurdaş’ın kazandığı açıklanmıştı.

Attila İlhan Roman Mükafatı Seçici Şurası’nda Mehmet Eroğlu, Deniz Şanlı Başarır, Faruk Şüyün, Seval Şahin ile aileyi temsilen Ali Cem İlhan yer almıştı. Metin Celal’in başkanlığındaki Attila İlhan Şiir Mükafatı Seçici Konseyi, A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aileyi temsilen Kerem Alışık’tan oluşmuştu.

Attila İlhan Edebiyat Ödülleri’ne bu yıl, “Şiir” kolunda 52, “Roman” kısmında 49 yapıtla müracaat yapılmıştı.

“Dilin çok istikametli ustası Attila İlhan”

2020 Attila İlhan Birinci Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne kıymet görülen Elvan Kaya Aksarı, hislerini şu sözlerle paylaştı: “Bugün oturup bir Türkiye ansiklopedisi tasavvur etsek, hiç kuşkusuz Attila İlhan ismine müstakil bir başlık açmak zorunda hissederiz. Onun yazdıkları, aydın kimliği ve mahfuzatı her şeyden evvel Türkçe için bir imtiyazdır. Attila İlhan isminin gölgesinde verilen bir mükafata layık görülmek insanı yalnızca gönendirmiyor, tıpkı vakitte kalemin de gerçek harfler üzerinde durduğunu ilan ediyor. Bunun için bahtiyarım. Bu değerli mükafatı kızım Nevra Şiir’e ithaf ediyorum.”

2020 Attila İlhan Şiir Ödülü’nü alan Elif Sofya da, “Yazınımızın güçlü yapı taşı Attila İlhan’ın ismini taşıyan bu mükafatla onurlandırıldığım için kıvanç duyuyorum. Lisanın çok istikametli ustası Attila İlhan, şiirimizin ses zenginliğinde bir ufuk çizgisidir.” tabirlerini kullandı.

Birinci Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne layık bulunan Enes Kurdaş ise şunları kaydetti: “Bazı şairler ve birtakım şiirler vardır insanı yazmaya teşvik eden yahut zorlayan. Benim içimdeki yazma isteğini, okuduğum her şiiriyle açığa çıkarmaya çalışan birinci ve en kuvvetli isimdi Attila İlhan. Kendisiyle birinci tanışıklığım on sekiz yaşında, okul kütüphanesinden aldığım ‘Sisler Bulvarı’ ile oldu. Koca bir yazı birlikte geçirdik. Çalıştığım işyerindeki çay molalarında, öğlen ortalarında, vakit buldukça şaşkınlıkla karıştırırdım. O denli ki kitabımdaki birinci şiir de o vakitlerde yazdığım, kendisine çokça göndermenin bulunduğu bir şiir. Haliyle mükafatın benim için değeri büyük.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.