18 Kasım Dünya KOAH Günü: KOAH hastaları koronavirüsten nasıl korunmalı

Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın (KOAH) en değerli alevlenme sebebinin teneffüs sistemi enfeksiyonları olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez, KOAH hastalarının koronavirüsten korunması için yapılabilecekleri anlattı.

Korunma formüllerine eksiksiz uyulmalı

KOAH’ta gerek bronş duvarlarındaki kollayıcı bariyerlerdeki yıkım, gerekse akciğer dokusundaki hasar kişiyi enfeksiyonlara daha açık kılıyor ve gelişen enfeksiyonların düzgünleşme süreci de daha uzun oluyor. COVID-19 çalışmalarında, KOAH varlığının COVID-19 enfeksiyonun daha ağır ve daha ölümcül seyri için kıymetli bir risk faktörü olduğu gösterildi. Çalışmalarda 45 yaş üzeri, sigara içen KOAH’lı hastalarda mevt oranları yüzde 55-60 seviyesinde.

Birçok kronik hasta üzere pandemi sürecinde KOAH hastaları da sıhhat kuruluşlarına başvurmaktan çekinerek tertipli takip ve tedavilerini aksattı. Alevlenme devirlerinde hastaneye geç müracaatlar, bronşları genişleterek daha fazla oksijen almalarını sağlayan ilaçlarını (bronkodilatörler) nizamlı kullanamama üzere sebeplerle hastalar daha ağır tablolarla gecikmiş biçimde hastanelere başvurdular.

KOAH hastaları, öbür sağlıklı bireyler için geçerli olan tüm korunma usullerine eksiksiz uymalı. Hastalarımızın çok mecbur olmadıkça meskenden çıkmamaları, ziyaretçi kabul etmemeleri, mesken dışına çıkma mecburiyetinde olan mesken içi aile bireylerinin korunmaya itina göstermeleri ve konuta döndüklerinde titizlikle ellerini sabunlamaları gerekiyor. Tüm bireylerin sık sık ellerini antiseptiklerle ve yüzde 80 alkol içeren kolonyalar ile temizlemeleri bulaş riskini azaltmaktadır. Yakınlarımızla tokalaşma, sarılma, öpüşme büsbütün bırakılmalı. Konut içi aile bireylerinde rastgele bir enfeksiyon belirtisi gelişirse iyileşene kadar hastadan uzak durmalı.

Bağışıklık sistemi çok değerli

KOAH hastaları, meskenden çıkmak zorunda kalınırsa kesinlikle maske kullanmalı ve kalabalıktan uzak durmalı. KOAH hastaları bireylerle inançlı arasını muhafazalı ve en kısa müddet içinde en az beşerle temas ederek konuta dönmeli. Sigara kullanmaya devam eden KOAH’lı hastalar bir an evvel sigarayı bırakmalı. Enfeksiyonlarla savaşta bağışıklık sisteminin güçlü olması çok kıymetli; bu sebeple bağışıklığı artıran sağlıklı beslenme, nizamlı idman, nizamlı ve kâfi uyku üzere temel ögelere da dikkat edilmeli.

KOAH alevlenmesinin sebebi COVID-19 enfeksiyonu ise COVID-19 tedavisi uygulanır. Bakteriyel bir ikincil enfeksiyon düşünülürse antibakteriyeller de tedaviye eklenir. KOAH ilaçları alevlenme sürecinde artırılır ve hastaya gereksinimi olan oksijen, teneffüs dayanağı sağlanır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.