Yeni Metin Festivali 9 online olarak başladı

2006 yılından bu yana süregelen, yeni oyun muharrirleri keşfetmeyi ve çağdaş oyun yazımına alan açmayı hedefleyen Yeni Metin Projesi bu sene dokuzuncu kez seyirciyle buluşacak.

Şenliğin teması ‘Gelecek’

2020 yılına salgınla birlikte damgasını vuran bir tema olarak ‘Gelecek’ Mart 2020’de çevrimiçi olarak devam eden Yeni Metin Atölyelerinin tüm sınıflarında işlendi. Yeni Metin atölyelerinde bu yıl ‘Gelecek’ teması altında yazılan oyunlar, 15 – 24 Aralık 2020 tarihleri ortasında seyirciyle buluşacak. Yedi yeni oyun müellifinin oyunlarının okumasının yanı sıra paneller, söyleşiler, atölyeler ve projeler düzenlenecek.

Şenliğin yabancı müellifleri ortasında bu sene, Cervantes Enstitüsü dayanağıyla İspanya’dan Alberto Conejero ve Norveç Büyükelçiliği takviyesiyle Norveç’ten Marco Vitanza yer alıyor. Her iki müellifin da oyunları iki büyük şaire hürmet duruşu niteliğinde. Alberto Conejero’nun “Kara Taş” isimli oyunu İspanyol edebiyatının büyük şairi ve oyun müellifi Frederico Garcia Lorca’nın hayatı üzerine, Marco Vitanza’nın “Londinium” isimli oyunu ise T. S. Elliot’ın “Çorak Ülke” şiirinden esinlenerek yazılmış.

Yeni Metin Atölyeleri kapsamında Halil Yağız Şanal’ın yazdığı “Bir Yaz Gecesi Çöküşü” oyunu Yılın Oyunu seçildi. Oyun, 24. İstanbul Tiyatro Şenliği iş birliğiyle, çevrimiçi ortamda okuma tiyatrosu olarak yayınlanacak. Oyun okumasının akabinde bu mükafata layık görülen oyun muharriri Halil Yağız Şanal’a mükafatı takdim edilecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.