Uyku apnesi koronavirüs tedavisini zorlaştırıyor

Koronavirüs tedavisinin başrol oyuncusu olan güçlü bağışıklık sistemi için sağlıklı uykunun kıymetli bir fonksiyonu bulunuyor. Uyku apnesi, obeziteden yorgunluğa, konsantrasyon bozukluğundan cinsel isteksizliğe, ritim bozukluğundan yüksek tansiyona ve hatta kalp krizine kadar uzanan çok sayıda sıhhat meselesine neden olabiliyor. Dünyada yaklaşık 1 milyar insanın uyku apnesi olduğu varsayım edilirken TÜİK’in datalarına nazaran, Türkiye’de 1.5 milyon uyku apnesi hastası bulunuyor. Hastalığın ülkemizde görülme sıklığı yüzde 5’leri bulurken, kayıt altına alınamayan hasta sayısının da hayli fazla olduğu varsayım ediliyor. Çocukluktan itibaren her yaştan insanın teşhis alabileceği uyku apnesi rahatsızlığının görülme mümkünlüğü ise erkeklerde bayanlara oranla 4 kat daha fazla. Fakat en büyük risk, 40 yaşından sonra başlıyor. Obezite, bu hastalığın en önemli tetikleyicilerinden biri olarak karşımıza çıkarken menopoz periyoduna giren bayanlar ortasında görülme mümkünlüğü da hormonal sebeplere ve kilo alımına bağlı olarak artış gösteriyor.

Çok horlama ile kendini gösteren ve uyku sırasında soluk alımının durmasına neden olan uyku apnesinin ani ölümlere yol açan hayli tehlikeli bir hastalık olduğuna dikkat çeken horlama tedavisi ve Çene ve Yüz Protezi Uzmanı Dr. Tuğrul Hürmet, mevzuya ait şu ihtarlarda bulundu: “Güçlü bir bağışıklık sistemi için çok büyük bir role sahip olan uyku, bedenimizi enfeksiyonlardan koruyan kıymetli bir kalkan fonksiyonu görüyor. Sistemsiz uyku, bağışıklık sisteminde önemli hasarlara yol açarken, yalnızca bir gece uykusuz kalmak bile hastalıklara davetiye çıkarıyor. Uyku apnesinin sağlıklı bir beşerde bile uyku sırasında soluğun kesilmesine neden olduğunu düşündüğümüzde, koronavirüse yakalanan hastaların tedavi sürecinde büyük bir fonksiyonu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bilhassa entübe edilen ve kronik diyabet ya da obezite hastaları açsından baktığımızda, bu hastalarda uyku apnesi de varsa akciğerler durumu kaldıramıyor. Uyku sırasında tekrarlayan ve 10- 20 saniye ortasında gerçekleşen teneffüs durmaları, kandaki oksijen ölçüsünü azaltırken karbondioksit ölçüsünü artırıyor. Bu nedenle çok önemsenmeyen horlama şikâyeti olanların kesinlikle bir uzmana başvurması gerekiyor.”

“Obezite ve uyku apnesi ortasında direkt bir temas var”

Koronavirüs tedavi sürecinde vefat riski en yüksek olanlar ortasında obezite hastalarının da yer aldığını hatırlatan Dr. Tuğrul Hürmet, “Obezite ile uyku apnesi ortasında direkt bir irtibat bulunuyor. Yapılan araştırmalar, bilhassa bayanlarda obezitenin giderek artmasıyla birlikte uyku apnesinin de arttığını ortaya koyuyor. Gece uykusu sırasında ani ölümlere neden olurken bilhassa gündüz uyuklamasına bağlı olarak ölümcül sonuçlanabilen trafik ve iş kazalarına yol açabiliyor. Çok yorgunluk, unutkanlıkla birlikte çocuklarda öğrenme zahmetlerine de neden olabiliyor.” dedi.

Dr. Tuğrul Hürmet, pek çok etkene bağlı olarak değişkenlik gösteren risk faktörlerini de özetledi. Hürmet, “Burunda tıkanıklık oluşması, teneffüsü olumsuz etkileyerek uyku apnesine neden olabiliyor. Fazla kilo ve obezite ise uyku apnesini tetikleyen en büyük nedenler ortasında yer alıyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte artan kas kütlesi, hava yolunu daraltarak uyku apnesine sebep oluyor. Alt çenenin geride olması, boynun kısa ve kalın olması üzere anatomik bozukluklar ile geniz eti, büyük bademcikler, yumuşak damak ve lisan kökündeki meseleler riski artırıyor. Alkol, sigara, sakinleştirici yahut uyku ilacı kullanmak da risk faktörleri ortasında yer alıyor. Kronik hastalıklar, tiroid bezlerinin kâfi seviyede çalışmaması, kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, ses tellerinde felç üzere rahatsızlıkları da o denli.” dedi.

“Horlamayı hafife almayın”

Uyku sırasında yaşanan çok horlama durumunun toplumun genelinde önemsenmediğinin lakin, uyku apnesi teşhisinin konulmasında kıymetli bir argüman olduğunun altını çizen Dr. Tuğrul Hürmet, uyku apnesi belirtilerini ise şöyle sıraladı:

– Uyurken boğulma hissi ile ani uyanmalar

– Uyku esnasında gürültülü horlama yahut hırıltılı nefes alma

– Uyurken çok terleme yahut huzursuzluk

– Gün içerisinde daima ahenge isteği

– Konsantrasyon zahmeti

– Sabahları yorgun uyanma ve halsizlik

Uyku apnesi diğer hastalıkları da tetikliyor

Uyku apnesininin tedavi edilmediğinde farklı rahatsızlıklara da neden olabileceğine dikkat çeken Hürmet, “Temelinde oksijensizlik vardır, uyku apnesi olan birisi her gün en az 7-8 saat süren oksijensizliğe maruz kalır. Bu da bedenimizi derinden tesirler. Birden fazla uyku apnesi hastasında kalp rahatsızlıkları ve hipertansiyon da gözlemlenir. Ayrıyeten psikolojiyi de makus etkilediğinden ve depresyona neden olabilir. Hakikaten şiddetli uyku apnesi olan ağır hastaları, uykusunda boğulup ölebileceği kaygısı yaşayabilir.” diye uyardı.

Tedavide kullanımı en rahat olan prosedür, horlama protezi

Uyku apnesi tedavisinde, hastalığın derecesi ve seyrine nazaran cerrahi ve cerrahi olmayan farklı tedavi teknikleri uygulanabildiğine değinen horlama tedavisi uzmanı Dr. Tuğrul Hürmet, hususa ait bilgi vererek, “Horlama yastığı, boğaz idmanı, burun bantları, bitkisel yağ ve çay üzere yollar, anlık rahatlama sağlasa da uyku apnesini tedavi etmeyen süreksiz tahliller olarak bedellendiriliyor. Horlama ve uyku apnesi tedavisinde kullanılan öteki bir prosedür olan CPAP maskesi de ekseriyetle hastalar tarafından kullanımı güç olarak olarak nitelendiriliyor. Burun kemiğinin yahut kıkırdağının düzeltilmesi üzere cerrahi metotlar, tekrar etme mümkünlüğü yüksek olduğu için her hastaya uygulanamıyor. Cerrahi olmayan bir formül olan horlama protezi ise tedavide en çok uyguladığımız sistemler ortasında yer alıyor. Kullanımı en rahat usul olan bu protezler, hastaların öncelikli tercihi oluyor. Koronavirüs salgını nedeniyle fiziki olarak kliniklere gelmekten çekinen hastalar horlamatedavisi.com üzerinden takviye talebinde bulunabiliyor.” sözlerini kullandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.