Sonbahar hastalıklarından korunmanın 9 yolu

Global koronavirüs salgını tüm süratiyle devam ederken, bir yandan da sonbahar, kendine has hastalıkları da ortaya çıkarıyor. Sonbahar mevsimini sağlıklı geçirmek ve bağışıklığımızı güçlendirmek için tedbir almanın kaide olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Kocakaya, “Bu yıl sonbaharda Covid-19 enfeksiyonunun tehdidini her geçen gün daha fazla hissederken, bir de üst teneffüs yolu hastalıkları riskinin eklenmesi; bilhassa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarda çok önemli tedbir alınmasını gerektiriyor. Çünkü teneffüs yolu enfeksiyonlarının önemli tehlikelere yol açtığını unutmamak ve çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunun da temel yolu; maske, toplumsal ara, ve hijyen kurallarına birtakım kolay ancak tesirli tedbirleri eklemekten geçiyor” biçiminde konuştu.

Uzm. Dr. Kocakaya, sonbahar hastalıklarından korunmanın 9 yolunu anlattı.

Kâfi su için

Su içmek için susamayı beklemeyin. Sonbaharda da bol bol su içmeye itina gösterin. Kâfi ölçüde su içmek, ziyanlı hususların bedenden atılmasını sağlarken, teneffüs yollarının kurumasını engelliyor, bağışıklığı güçlendiriyor.

Sağlıklı beslenin

Mevsimin bize getirdiği son derece sağlıklı seçenekleri değerlendirin. Meyve zerzevattan varlıklı, etlerin yağsız olduğu, balığın sıkça sofranızda yer bulduğu bir mevsim olsun bu sonbahar. Mevsimin yıldızlarından balkabağını yalnızca şeker içinde yüzen bir tatlı olarak düşünmeyin. A ve C vitaminlerinden güçlü balkabağını ana yemeklerin kesimi olarak nasıl kullanacağınızı araştırın. Fitosterollerden güçlü bal kabağı çekirdekleri yalnızca kolesterolünüzü düşürmekle kalmaz, erkeklerin prostat semptomlarına karşı takviye sağlar.

Antrenman yapın

Her gün sistemli ve tempolu yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Bir erişkinin haftada 150 dakika nabzı hızlandırıcı antrenman yapması, haftada iki gün de kas güçlendirici idman yapması çok kıymetli. Yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme üzere sevdiğiniz sporlara vakit ayırın. Böylelikle hem beden direnciniz artacak hem metabolizmanız hızlanacak hem de gelecekte muhtemel bir düşmeye karşı kemikleriniz hazırlı olacak ve kırılmayacaktır.

Sigarayı bırakın

Pandemi süreci vesile olsun, sigara içmeye son verin. Sigarayı bırakarak bedeninize sağlayacağınız yarar bundan sonraki bütün tekliflerin toplamından daha pahalı olabilir. Bunun için İç Hastalıkları uzmanları, Göğüs Hastalıkları uzmanlarından yardım alabilir, tedavi seçeneklerini tartışabilir, sigarayı bırakma çabasında yalnız olmadığınızı hissedebilirsiniz.

Sıhhat denetimlerinizi yaptırın

Sıhhat hizmetlerinde her kış karşılaşılan yoğunluklara kalmadan şimdiden sıhhat denetimlerinizi yaptırın. İç Hastalıkları muayenenizi ihmal etmeyin, tiroit hormonları ve D-vitamini seviyenize baktırın, yıllık göz ve diş denetimlerinizi kesinlikle yaptırın. Bayanlar ayrıyeten göğüs ve jinekolojik incelemeleri için de vakit ayırmalı.

Sık sık el yıkayın

Su ve sabunla en az 20 saniye el yıkamak Covid-19 enfeksiyonu ile hafızalarımıza kazınsa da her sonbahar grip riskini de azaltacağı için çok kıymetli. Yemek öncesi ve sonrasında, maskenizi takmadan evvel ve çıkardıktan sonra, toplu taşımadan indiğinizde, ayrıyeten tüm gerekli durumlarda ellerinizi kesinlikle en az 10-15 saniye sabunla yıkamayı ihmal etmeyin.

Dışarı çıkın

Kış soğuklarının da başlamadığı şu günlerde parklar, millet bahçeleri üzere yürüyüşler yapabileceğiniz parkurlarda vakit geçirmeniz Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarına nazaran konsantrasyonunuzu düzgünleştirir ve sizi daha keyifli kılar. Maskenizi takıp, toplumsal araya de dikkat etmek koşuluyla kesinlikle dışarı çıkıp gün ışığından faydalanın.

Klimanızı kesinlikle temizletin

Yazdan çıkan klimaların toz yuvası halini alması işten bile değil. Bütün kış boyunca küflere yuva olmaması için filtrelerinin temizlenmesi, iç – soğutucu kısma de üretici talimatlarına uygun dezenfektanların uygulanması bir sonraki mevsimde tertemiz hava solumanızın garantisini oluşturur. Ayrıyeten her türlü bacanın paklığı gözden geçirilmeli; bilhassa soba, şömine, kuzine ile ısınan yahut şofben-kombi ile sıcak su sağlayan meskenlerde duman ve gaz (karbonmonoksit) dedektörü kesinlikle bulunmalı, varsa pilleri değiştirilmeli, bunların hayat kurtarıcı değerde olduğu unutulmamalı.

Grip aşınızı olun

Sonbahar yahut kışın bir haftasını konutta, yatakta, eklem kas ağrıları içinde geçirmek istemiyorsanız gribi önlemenin en âlâ yolu olan grip aşınızı kesinlikle olun. Covid-19 ile birebir yerlerde dolaşan, tıpkı biçimde bulaşan gribe karşı bilhassa kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar başta olmak üzere risk kümesindekilerin kesinlikle grip aşısı olması gerekiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.