#SheMakes projesi Brand Week Istanbul’da tanıtıldı

Bu yıl ‘Çizginin Dışındakiler’ temasıyla gerçekleşen Brand Week Istanbul,Google ve MediaCat işbirliğiyle gerçekleştirilen ve Türkiye’de mesleğini yaratıcı sanayiler, bilim, teknoloji, dijital sanat ve girişimcilik üzere alanlarda gerçekleştiren genç bayanları odağına alan #SheMakes projesinin lansmanına da konut sahipliği yaptı. Projenin ayrıntıları Google #SheMakes: Geleceğin Meslekleri panelinde izleyiciler ile paylaşıldı.

Geleceği şekillendiren dallardaki bayanların takdir ve temsilini artırma amacıyla Google ve MediaCat işbirliği ile geliştirilen #SheMakes, yaratıcı sanayilerde, bilim ve teknolojide, dijital iş alanlarında ve girişimcilikte potansiyel vaat eden genç bayanların tanınırlığını artırmayı, mesleklerinde ilerlemelerini destekleyecek mentörlük sağlamayı ve bu sayede takip eden genç jenerasyonlar için de yeni rol modelleri yaratmayı amaçlıyor.

Altı ay sürecek

Geleceği şekillendirecek teknoloji, dijital iktisat, bilgisayar bilimi, matematik, girişimcilik, inovasyon, dijital sanat, tasarım ve kodlama, oyun ve data odaklı yaratıcı sanayiler bölümlerinden birinde meslek hedefleyen yahut halihazırda bu dallardan birinde misyon alanların müracaatlarına açık olan proje, yaklaşık altı ay sürecek. Proje kapsamında seçilen 35 yaş altı 15 genç bayan için fiyatsız yaratıcı, profesyonel ve dijital gelişime yönelik eğitim ve atölye çalışmaları sunulacak; mentorluk, fikir ve tecrübe alışverişi buluşmaları hayata geçirilecek.

Panelde proje ile konuşan MediaCat Yayın Direktörü Pelin Özkan, “Kapital Medya olarak cinsiyet eşitliği ismine üzerimize düşeni yapmak için çabalıyoruz. Yıllar içinde bayan çalışanlarımızın sayısını artırdık. Kesiminde Bayanın Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayan birinci şirket olduk ve bu yolu açmış olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Öbür taraftan 2013’ten bu yana marka, pazarlama, reklam sanayileri başta olmak üzere iş dünyasındaki yaratıcı bayan başkanları onurlandırmak, onların başarılarına dikkat çekmek gayesiyle Fark Yaratan Bayanlar seremonisini gerçekleştiriyor, MediaCat olarak yıl boyunca ele aldığımız belgeler ve araştırmalarla mevzuyu bağlantı ve reklam dalının gündemine taşıyoruz. Velhasıl bu türlü geldi fakat bu türlü gitmemesi için Kapital Medya olarak çalışmaya devam ediyoruz. Artık bir adım daha atıyoruz. Google ve MediaCat’in ortak teşebbüsüyle, Türkiye’de geleceğe taraf verecek sanayilerde çalışan 35 yaş altı genç bayanları odağına alan bir ilham projesi hayata geçiriyoruz: #SheMakes.” dedi.

Proje ortaklarından Google Türkiye Ülke Pazarlama Önderi Işıl Heves ise şu sözleri kullandı:

“Türkiye iktisadında bayanların istihdamının erkeklere oranla yarı yarıya olduğu bir gerçek. Teknoloji kesiminde durum farklı değil. Bayanların bu alanlarda nitelikli eğitime erişimde geri kalması, erkek çalışanlara kıyasla bayanların kendilerini tanıtma ve muvaffakiyetlerini anlatma hünerlerini geliştirememeleri, daha çekinik ve utangaç kalmaları ve bayanların kendilerini mesleklerinde yönlendirecek mentor, rol model bulamamaları belirli başlı nedenlerden. Google olarak fırsat eşitliğini sağlamak temel değerlerimizden bir tanesi. Bu alanda Google Türkiye Geliştirici Toplulukları, WomeninTech ve #IamRemarkable üzere pek çok insiyatifimizi hayata geçirdik ve 5 yılda 200 binden fazla bayanın hayatlarına dokunduk. Biz bayanlar her gün ilham veren öyküler yazıyoruz, yalnızca bu yaptıklarımızın ne kadar değerli olduğunun farkında değiliz. Bugün geldiğimiz noktada sahip olduğumuz teknolojik imkanlar iş yapış formumuzu ve dünyayı algılama biçimimizi kökünden değiştirirken, artık ilham veren bayan muvaffakiyet hikayelerini daha ulaşılabilir kılmamak için hiçbir mazeretimiz yok. Pürüzleri ortadan kaldıran bayan hikayelerini çoğaltacak fırsatlar sağlamak zorundayız. SheMakes ile sesinin daha yüksek çıkmasına katkı sağlayacağımız yeni öyküler için çok heyecanlıyım”

Projeye nasıl dahil olunur

#SheMakes: Geleceği Farklı Yaratanlar ortasında yer almak isteyenler için aranan kaideler ise şöyle; 35 yaşın altında olmak, geleceği şekillendirecek dallardan (teknoloji, dijital iktisat, bilgisayar bilimi, matematik, girişimcilik, inovasyon, dijital sanat, tasarım, kodlama, oyun ve bilgi odaklı yaratıcı endüstriler) birinde meslek hedeflemek yahut halihazırda bu dallardan birinde misyon almak, meraklı, araştırmacı, sorun çözücü, işbirliği ve bağlantıya yatkın, yaratıcı ve data temelli düşünürler olmak.. Bu kriterleri karşılayanlar ferdî olarak müracaatta bulunabilecekleri üzere dileyen herkes bu kriterleri haiz olduğunu düşünen isimleri aday gösterebilecek.

Program takvimi

#SheMakes adayları sitede yer alan müracaat formunu doldurarak (varsa öykülerini anlattıkları görüntü, link vs. ekleyerek) 10 Kasım – 18 Aralık tarihlerinde müracaatlarını iletebilir. Tüm müracaatlar #SheMakes için oluşturulan Seçici Şura tarafından pahalandırılacak. Google Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Keteloğlu, SWEATers Kurucusu Elif Boyner, TBWAIstanbul Chief Strategy Officer Toygun Yılmazer, Ashoka Türkiye Eş Yöneticisi Zeynep Meydanoğlu ve Doğan Holding ve Hepsiburada İdare Şurası Üyesi Vuslat Doğan Sabancı’dan oluşan Seçici Konsey müracaatları 21-25 Aralık tarihleri ortasında kıymetlendirecek ve programa seçilecek isimler 4 Ocak 2021 tarihinde açıklanacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.