Rejimsiz verilen kilolar kanser habercisi olabiliyor

Kolon ve mide kanseri üzere kanserler sinsi ilerleyerek, uzun vakit hiçbir belirti vermeyebiliyor. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Süleyman Orman “alarm semptomları” olarak bilinen, çok iştahsızlık, diyet yapmadan istem dışı kilo kaybı, ağızdan ya da makattan kan gelmesi üzere belirtilere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyleyerek; bunlar görüldüğünde çabucak doktora başvurulmasının değerini vurguladı.

Ülkemizde en sık görülen kanserlerden birinin mide kanseri olduğunu söz eden Doç. Dr. Orman, “Ülkemizde her yıl yaklaşık 10 bin mide bağlı kanser görülüyor. Tedavisinde, endoskopik, laparoskopik ve kapalı cerrahiler uygulanıyor” dedi.

Sağ kalım oranı artıyor

Açık cerrahide yapılabilen süreçlerin birebiri, laparoskopik cerrahide de yapılabiliyor diyen Orman, “Kapalı cerrahilerde, hastanede daha kısa kalınması, hastanın ağrısının daha az olması üzere hasta dostu ögeler bulunuyor. Laparoskopik cerrahinin akabinde hasta toplumsal yaşantılarına daha süratli dönebiliyor. Şayet kanser erken evredeyse, daha bölgesel ameliyatlarla organı koruyabiliyoruz” dedi.

Gastrointestinal kanserlerin birinci üç evresinde laparoskopik cerrahi metodunun kullanılabildiğini söyleyen Doç. Dr. Orman, “Ancak tümörler erken devirde saptandığında çok faal tedaviler mevcut. Mide kanseri çok erken evredeyken bile endoskopiyle tespit edilebiliyor. Bu nedenle önlem olarak tertipli endoskopi ve kolonoskopileri aksatmamak gerekiyor. Natürel ki ileri evre hastalarda da yüz güldürücü sonuçlar alabiliyoruz. İkinci ve üçüncü evredeki mide kanseri hastalarının, onkolojik cerrahisinin ileri devir istatistiklerine baktığımızda, 5 yıllık sağ kalım yüzde 70’lere çıktı. Ülkemizde bu hususta eksiksiz bir halde hizmet verilebiliyor. Fakat unutulmamalı ki, mide kanserinde ameliyat sonrası takipler de çok önemli” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.