Psikoloji, bağışıklık sistemini etkiliyor

Koronavirüs sürecinde hem hasta hem de hasta yakınının ruhsal olarak çok ağır biçimde etkilendiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, ruhsal sağlamlık usullerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Müspet teşhis hasta yakınlarını da ağır etkiliyor

Koronavirüs, süratli yayılımı ve ağır klinik seyri nedeniyle kısa müddette tüm dünyayı etkileyen bir salgın haline geldi. Bu salgın sürecinde hastalığın fizyolojik tesirleri kadar ruhsal tesirleri de epey ağır. Koronavirüs tanısı almak, kişi kadar yakınlarını da çok ağır tesirler içerisinde bırakmaktadır. Kişi ve aile üyeleri öncelikle bilinmezlik ile karşı karşıya kalır, ağır gerilim, korku, fizikî ruhsal ve ekonomik tasaya neden olan bir süreçtir.

İnsan psikolojisinde en büyük gerilim kaynağı, yıllardır belirsizlik olarak bilinir. Pandemi sürecinde hem hasta hem hasta yakını açısından ağır bir belirsizlik kelam konusu. Tedavi sürecinde aile dayanağının değeri büyüktür ancak bulaşıcı hastalıklarda bulaş riskinden ötürü hasta yakınları da gerekli takviyesi vermekte zorlanabilmektedir. Bu durumda hasta kendisini ‘yalnız, dışlanmış, suçlu’ hissedebilir. Bu olumsuz hislerle bir arada belirsizlik şahısta olumsuz hisleri tetikleyebilir. Tetiklenen olumsuz hisler ‘ölüm korkusunu’ beraberinde getirebilir. Pandemi nedeniyle hasta yakınlarının hastanede bulunmama gerekliliği, kliniklere ve ağır bakımlara refakatçi yahut ziyaretçi kabul edilmeme durumu bu süreci farklı kılmaktadır. Belirsizlik sürecine yalnızlık hissi de dahil olduğunda şahısta ruhsal sorunlara sebebiyet verebilir.

Gerilim bozukluğuna dikkat

Salgın durumunda yaşanan mevt dehşetinin uzantısı olarak görülen uykusuzluk, kabus görme, daima virüsle ilgili manzara ve felaket senaryolarının olması, hastalığın yakınlarına bulaşacağı korkusu, öfkelenme, suçluluk duyma, ümitsizlik ve yalnızlık şikayetleri akut gerilim bozukluğunun habercisi olabilir ve karantina mühleti uzadıkça bu belirtilerin şiddeti de artabilir.

Birebir vakitte gündemin ağır olarak pandemi ile meşgul olması üzere etkenler şahsî ve kitlesel gerilimi artırmakta ve paniğe neden olmakta. Kişilik özellikleri, sosyo ekonomik şartlar, daha evvelden kronik ruhsal yahut fizikî bir hastalığa sahip olma, toplumsal dayanak varlığı, krizle baş edebilme ve yeni duruma ahenk sağlama mahareti, şahısların ruhsal dayanıklılığı üzere birçok faktör sürece verilen tepkisel cevabı etkilemektedir. Birebir vakitte bireylerin medyada salgın ile ilgili haberleri takip etmesi de bilinçlendirmesi yanında tasaya sebebiyet verebilmektedir.

Ruhsal sağlamlık için yapılması gerekenler

COVID-19 tanısı alan bir hastanın ruh sıhhatinin yerinde olması, kişiyi fizikî hastalıkların yükünden kurtarabilir ve tıpkı vakitte güzelleşmesine takviye olabilir. Bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasının hastalığın atlatılması için büyük faktör olduğunu hekimler çokça lisana getirmektedir ve burada bir öbür faktör vardır ki ‘Psikolojik Sağlamlık’ bağışıklık sistemini direkt etkilemektedir.

Ruhsal sağlamlığı artırmak yapılması gerekenler:

Güçlü taraflarınızı fark edin: Tedavi sürecinde hasta ve hasta yakınlarının düşünmek ve farkında olmak için çokça vakti olacaktır. Hatta fark etmekten öte yazmak da güzel olabilir.

Güçlü taraflarınızı tahlil edin: Bugüne kadar geçirdiğiniz fırtınaları düşünün. Sizi ayakta tutan ne oldu? “Bununla nasıl başa çıkmıştım” sorusunu sorun ve yanıtını bulun. Hatta bulmakla yetinmeyin, geliştirin. Olumsuz fikirlerle geçireceğiniz vakti ve enerjiyi, gelişime harcamanın tam da vakti.

Yakınlarınıza “Psikolojik Sağlamlık”tan bahsedin: Hastalık sürecinde siz kadar onlar da yıpranıyor olabilir, ailenize yardımcı olmak hem size güçlü hissettirecektir hem de sizin gücünüzü gören aileniz keyifli hissedecektir.

Yalnız kaldığınız vakti azaltın: Toplumsallaşmak hami bir faktördür. Pandemi sürecinde fizikî yalnızlık olabilir lakin telefonla bağlantısı kesinlikle sürdürün.

Ruhsal sağlamlığı destekleyen rutinleriniz olsun: Bu hususları tek bir kere yapmak değil, hayatınızın bir modülü haline getirmek maksat olabilir. Size düzgün gelen şahısları, kitapları, müzikleri ve sinemaları yakınlarınızda bulundurun.

Tüm bu tekliflere karşın baş etmekte zorlanılıyorsa bir ruh sıhhati uzmanından dayanak alınmasını gerekir. Bunu Covid sürecinde hastalar ve hasta yakınları yol haritası olarak belirleyebilir. Bu süreçte ruhsal takviyesi hem Covid geçiren hastaların hem de hasta yakınlarının göz arkası etmemesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ruhsal müdahaleler aracılığı ile hasta ve ailesinin mümkün kriz ve travmadan olumsuz etkilenmesi önlenerek, sağlıklı ömür biçimini devam ettirmesi ve hayat kalitesini artırması sağlanabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.