Pirinç tüketmenin vücuda sağladığı 5 faydası

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’e nazaran; pirinç, sanılanın tersine denetimli bir formda tüketildiğinde, sağlıklı ve besleyici bir besindir. Hepimizin tüketmekten keyif aldığı pirinci küçükten büyüğe her yaş kümesi keyifle tüketebilir. Bilhassa içerdiği kalsiyum, demir, niasin, fosfor, potasyum üzere mineraller bakımından epey bedelli olan pirinç, güç oluşumunda misyonlu olan B kümesi vitaminlerden de hayli zengindir. Pirinç tıpkı vakitte güzel bir karbonhidrat kaynağıdır. Günlük gücümüzün yüzde 50’sinin karbonhidratlardan alınması gerektiği düşünülürse pirinç bu açıdan hayli uygun bir kaynaktır. Pirinç, gluten içermemesi bakımından çölyak hastalarının ve gluten intoleransı olanların rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Glisemik indeksinin yüksek olduğu bilinse de; şekere nazaran daha düşük olduğunu belirtmek isterim. Zerzevat yemeği ve salatalarla birlikte tüketildiğinde kan şekerini çok yormaz, daha yavaş yükseltir. Uygun ölçüde tüketilirse zayıflama diyetlerinde de tüketilebilir. 3 yemek kaşığı pişmiş pirinç 1 dilim ekmeğe muadildir.

USA Rice bilgilerine nazaran pirincin dünya çapında kırk binden fazla çeşidine rastlanabiliyor. Bilhassa Türk mutfağının da vazgeçilmezlerinden olan sıhhat kaynağı pirincin Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’e nazaran 5 değerli yararı şu biçimde;

Güç Kaynağı

Pirinç güçlü bir karbohidrat kaynağıdır ve çözünmesi vakit alan uzun karbohidrat zincirlerinden oluşur. Bu sayede, pirincin içindeki karbohidratlar daima bir güç sağlayabilir. Yabani (kahverengi) pirinç, diyetisyen denetiminde uygun ölçülerde tüketildiğinde diyabet hastaları içinde bile yarar sağlayabilir.

Yüksek Besin Pahası

Hem beyaz; hem de kahverengi pirincin kendine has besin pahası bulunmaktadır. Beyaz pirinç kalsiyum ve demir üzere yüksek mineraller içerir, ayrıyeten niyasin, D vitamini, tiamin ve riboflavin üzere vitaminler açısından da zengindir. Kahverengi pirinç ise lif açısından zengindir, bu nedenle sindirimi güzelleştirmeye yardımcı olabilir.

Hastalık oluşumunu denetim ediyor

Pirincin çeşitli hastalıkları denetim ettiği biliniyor. Esmer pirinç, alzheimer hastalığının oluşumunu engelleyen yüksek ölçüde nöroiletkenler içerir. Ayrıyeten ister beyaz olsun, ister kahverengi olsun pirinç, kalp kastalıkları ve kalp krizi oluşumunu engelleyebilen ve kalbi koruyabilen antioksidan içeriyor.

Kabızlığı önlemeye yardımcı

Pirinçte çok düşük ölçüde sodyum bulunuyor, bu sayede yüksek kan basıncını denetim etmeye yardımcı olabiliyor.

Yabani pirinç eksiksiz bir sağlıklı lif kaynağıdır. Bunlar, sindirimi güzelleştiren ve bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı faydalı bakterilerin gelişmesine yardımcı olabiliyor.

Glütensiz besin

Pirinçte glüten bulunmamaktadır, bu nedenle çölyak hastalığından muzdarip olanların ve buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan proteinlere allerjisi olanların diyetine çarçabuk dahil edilebiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.