Öğünlerinizi dengelemek için 3 basit püf noktası

İstikrarlı beslenmek; genel sıhhatiniz, kilonuz ve bağışıklığınız için epey kıymetlidir. İstikrarlı bir diyet, tüm besin kümelerini kâfi ve istikrarlı bir formda içeren diyettir. İstikrarlı öğünlerin en kolay yolu, masada çeşitli yiyecekler bulundurmaktır.

Yemeklerinizi harika halde dengelemek için ipuçları

Birkaç kolay ipucu ile öğünlerinizi istikrarlı ve çeşitli hale getirebilir.

Sebzeler

Yemeklerinizi yan salata ile yeme fikri epey düzgün bir fikirdir. Doğranmış domates, salatalık, marul… Tabağınıza kusursuz bir ek olabilir. Salata haricinde birkaç sebzeyi pişirebilir ve yemeklerinizle birlikte yiyebilirsiniz. Bu, birebir vakitte diyetinize lif eklemenin tesirli bir yoludur.

İstikrarlı hale getirmek için yemeklerinizin yanında bir porsiyon salata yahut buharda pişirilmiş zerzevat bulundurun.

Protein

Yemeklerinize sürekli protein ekleyin. Protein, kilo kaybı ve kas oluşumu için kıymetli bir makro besindir. Yemeğiniz protein açısından varlıklı bir yiyecek içermiyorsa, yanına bir yahut iki haşlanmış yumurta ile protein ekleyebilirsiniz. Protein açısından varlıklı öğünler hakkında fikirler bol ölçüde bulunmaktadır. Izgara tavuk, balık yahut kırmızı eti ile bol ölçüde protein alabilirsiniz. Vejetaryenler, marine edilmiş tofu ile şiş yapabilir yahut biraz nohut falafel hazırlayabilir, Baklagiller de yeterli bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

Düzgün yağlar

Yağlar, bedeninizin çeşitli nedenlerle muhtaçlık duyduğu bir başka kıymetli makro besindir. Eklemlerde daha düzgün yağlamayı kolaylaştırırlar ve ayrıyeten yağda çözünen a, d, e ve k vitaminleri için de gereklidirler. Yemeklerinizde hindistancevizi yağı, zeytinyağı üzere sağlıklı yağlar kullanabilirsiniz. Yemeklerinizde zeytinyağı, kekik, limon, tuz ve biber ile kusursuz bir sos kullanabilir, hem lezzetli hem de sağlıklı bir yemek hazırlayabilirsiniz. Ayrıyeten salatalarınıza avokado ekleyebilir yahut yemeğinizin üzerine fındık üzere yağlı tohum serpebilirsiniz.

Buradaki fikir, tüm besin kümelerinin sıhhatiniz, kilonuz ve bağışıklığınız için kıymetli olduğunu anlamaktır. Tabiatı gereği kısıtlayıcı olan diyetleri takip etmeyin ve her vakit istikrarlı bir diyet tüketin.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.