Miraç Eronat öğrencileriyle oyun sahnelemeye hazırlanıyor

Tiyatroya hayatını adayan Miraç Eronat, konutunun garajını sahneye çevirerek öğrencileri ile tiyatro yapmaya başladı. ‘Parmaklıklar Ardında’, ‘Üzgünüm Leyla’ isimli televizyon dizilerinde izleyici karşısına çıkan Devlet Tiyatroları sanatkarı Eronat, konutunun garajını tiyatroya çevirme sürecini ve prömiyer yapacakları oyunun hazırlıklarını anlattı.

Tabip eşinin tiyatroya düşkün olduğunu ve müstakil konutlarının garajını sahneye dönüştürme fikrinin de eşinden geldiğini belirten Eronat, şöyle devam etti: “Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Kısmı’nda öğretim üyesi olarak çalışırken, öğrencilerimin mezuniyet oyununa birlikte hazırlanıyorduk. Oyunun çalışmaları esnasında Devlet Tiyatrolarından emekli tiyatro sanatkarı ablam Zeynep Eronat İstanbul’dan geldi. Provaları izlediğinde ‘Miraç, bu çocuklar hiç genç üzere değil. Gözlerinin feri gitmiş, sevinçleri, güçleri yok. Hepsi çok başarılı halbuki.’ dedi. Sonra ‘öğrencilerim için bir şeyler yapmalıyım.’ dedim. Öğrencilerim gelecek dertlerini bana anlattılar lakin elimden ne geleceğini bilemedim. Bunun üzerine eşimle konutumuzun garajını 2,5 ay üzere kısa bir müddette atölye sahnesine dönüştürdük. Kendi çocuklarım üzere sevdiğim yeni mezun sanatkarlarla burada tiyatro yapmaya karar verdik.”

Eronat, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarından yeni mezun yedi oyuncu, Ankara Üniversitesi Lisan ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Tarihi ve Teorisi kısmı mezunu bir dramaturg, Girne Amerikan Üniversitesi Drama ve Oyunculuk kısmı mezunu bir oyuncu ve tiyatro yetenek imtihanlarına hazırlanan tiyatro aşığı bir gençle heyecanla yola çıktıklarını, atölye sahnede çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Üretimci Hasan Acar’ın teklifiyle müellif Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’ romanını tiyatroya uyarlayarak, sergilemeye karar verdiklerini anlatan Eronat, oyunun 14 Kasım’da CerModern’de prömiyerini yapacaklarını, prömiyerin ve iki temsilin akabinde İstanbul, İzmir, Aydın, Antalya ve Denizli’de pandemi şartlarında turneye çıkacaklarını aktardı.

Devri anlatan özel tasarım giysiler ilgi çekecek

Devri anlatan kostümlerin özel olarak hazırlandığı bilgisini veren Eronat, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Oyuna hazırlanırken hiçbir ayrıntısı atlamadık. O devri anlatacak bütün gereçlerin temini için elimizden gelen emeği sarf ettik. Telgraf üzere oyunda kullanılacak en ufak gereçler için bile çok uğraştık. Tahminen bu türlü bir ayrıntısı seyirciler fark edemeyecek fakat bu konuda içimizin rahat olması en kıymetli önceliğimiz oldu. Periyodu ve atmosferi oluşturacak her ayrıntı seyircinin seyir zevkinde kıymetli bir etken olacaktır. Halkımızın pandemi şartları içerisinde hasretle tiyatroya gitmeyi arzuladığını görüyoruz. Heyecanımızı aldığımız temel motivasyonumuz bu süreçteki o istek oldu.”

‘No: 40’ ismini verdikleri atölye sahnede çalışmalarını devem ettiren Eronat, ilerleyen süreçte atölye sahneyi seyirciye açmak istediklerini lisana getirerek, “Okulda öğretmenleri iken artık profesyonel hayatta direktörleri oldum. Onlar artık profesyonel oyuncu oldular. İki aylık prova sürecinin sonunda Kürk Mantolu Madonna gerçek ve sıcacık bir oyun halini aldı.” tabirlerini kullandı.

Ankara’da 14 Kasım’da prömiyer

Oyunda, İsa Can Dinç, Nermin Sargut, Hüseyin Varol, Hülya Köseoğlu, Safa Burakcan Kurtoğlu, Mustafa Elvangülce, Aslıhan Efe, Zeynep Şanlı ve Yeşim Arsoy Baltacıoğlu rol alıyor.

Işık dizaynını Mustafa Bal, müziklerini Mehmet Artunç, kostüm dizaynını Neslihan Kayaokay, dramaturjisini Çınar Taşdemir’in yaptığı oyunun yapımcılığını Hasan Acar, direktörlüğünü ise Miraç Eronat üstleniyor.

14 Kasım’da Cermodern Sahnesi’nde prömiyer yapacak Kürk Mantolu Madonna, 15 ve 21 Kasım’da Ankara’da CerModern’de, 18 Kasım’da İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 20 Kasım’da Yıldız Kenter Sahnesi’nde, 15 Aralık’ta İzmir Bostanlı Suat Taşer Açık Hava Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.