Metabolizma kontrolüyle kilo vermek mümkün

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, metabolizmayı etkileyen faktörlere dikkat çekti. Doç. Dr. İlhan, metabolizmanın canlı bir hücrede oluşan bütün kimyasal tepkilere verilen genel bir isim olduğunu belirterek, “Vücuda alınan besinlerin yakılarak güce dönüştürülmesi olarak da tanım edilebilir. Besinlerle aldığımız güç bedende çeşitli emellerle kullanılır. Bunlardan birincisi organlarımızın çalışmak için sarf ettiği güçtür. Yani kalbimiz, beynimiz, bağırsaklarımız üzere bütün organlarımız çalışmak için makul bir güce muhtaçlık duyar. Bu bizim ‘bazal metabolizmamızı’ oluşturur. Başkası ise kendi denetimimizdeki kaslarımızla hareket, idman üzere faaliyetlerle harcadığımız güçtür. Besinlerle aldığımız güç bazal metabolizma ve günlük aktivelerimizde kullandığımız güç ile bir istikrar halindedir. Şayet besinlerle aldığımız güç harcadığımıza nazaran fazlaysa beden bunu depolamaya başlar (anabolizma) ve kilo alırız. İdman ve bazal metabolizma için kullandığımız güç daha fazlaysa istikrar depoları yakma istikametine kayar (katabolizma) ve kilo veririz” açıklamasında bulundu.

“Yaş, cinsiyet ve kilo kaybı etkiliyor”

Yaşla birlikte metabolizmanın değiştiğini tabir eden Doç. Dr. İlhan, şöyle devam etti: “Kilo almaktan şikâyet eden birçok bireyden geçmiş yıllarla ilgili ‘Daha evvel de birebir ölçüde yemek yiyordum, lakin kilo almıyordum’, ‘Eskiden de fazla hareket etmiyordum, lakin birebir kiloda kalıyordum’ üzere çeşitli karşılaştırmalar duyarız. Bu değişimin klasik lakin ikna edici bir sebebi vardır o da yaşlanmadır. Yaşlanma ile bazal metabolizma suratı dediğimiz organlarımızın tükettiği güç ölçüsü azalmaya başlar. Şahıstan bireye değişmekle birlikte, her faktör tıpkı kalsa bile kişinin 40 yaşındaki bazal metabolizma suratı 20 yaşındakine nazaran kabaca günde 150 kalori daha azdır. Bazal metabolizmayı etkileyen öteki ana faktörler uzunluk, kilo ve cinsiyettir. Kilo verdikçe bazal metabolizma suratı azalır. Kişinin diyet yaparak kilo verince, tıpkı diyeti yapmasına karşın sabit kiloda kalmasının sebeplerinden biri bazal metabolizma suratının kilo verince düşmesidir. Bazal metabolizmayı etkileyen öbür kıymetli bir faktör cinsiyet olup erkeklerde metabolizma suratı bayanlardan daha yüksektir.”

“Kilo kaybı için işin matematiğini öğrenin”

Doç. Dr. İlhan, uygulanan diyete karşın kilo kaybının neden olmadığını ise şu formda açıkladı: “Özellikle obez olmayıp fazla kilolu olan hastalar (Vücut kitle indeksi 25-29,9 kg/cm2 olan kişiler) bazen yalnızca birkaç hesaplama yoluyla kilo vermenin önündeki pürüzleri aşabilir. Aldığınız kalorinin, aktivite ve bazal metabolizma ile harcadığınız kaloriden düşük olması kilo vermek için kuraldır. Ortadaki farkın büyüklüğü ve müddeti ise kilo verme suratınızı ve geri almamayı söz eder. Diyelim ki 90 kg, 165 cm uzunluğunda, 30 yaşında bayan bir hasta ayda 4 kg vermek istiyor. Bu kişinin bazal metabolizma suratı formül ile hesaplanacak olursa 1680 kcal/gündür. Bir kişinin ayda 4 kilogram yani haftada 1 kilogram vermesi için aldığı kalori ile yaktığı kalori ile ortasındaki farkın kabaca günde bin kalori olması gerekmektedir. Sıhhat açısından 1000-1200 kalorilik diyetlerin altına düşülmesi önerilmediği için örneğimizdeki kişinin ayda 4 kilo vermesinin tek yolu aktivite ve antrenman ile yaktığı kaloriyi arttırmasıdır. Her gün yapılacak 30-45 dakikalık tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme yahut açma germe antrenmanları kilo verme ile kalp sıhhati açısından da olumlu katkılar sunar. İdman ile harcanan kalori idmanın müddeti kadar antrenmanın tipi ve yükü ile de alakalıdır.”

“Fazla kilonun nedeni cushing sendromu olabilir”

Şayet diyete ve idmana karşın hasta kilo veremiyorsa bir tabip tarafından kıymetlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. İlhan, şu bilgileri verdi: “Bu değerlendirmede obeziteye sebep olabilecek durumlar incelenmeli ve altta bir hastalık yatıp yatmadığı araştırılmalıdır. Örneğin hastanın obeziteye eşlik eden gövde (santral) kısmında yağlanma, tüylenme, adet düzensizliği, karında mor çatlaklar, yüzde yuvarlaklaşma üzere belirtileri varsa cushing sendromu üzere böbreküstü bezi hastalıkları kilo verememenin sebebi olabilir. Çağdaş tıbbın obezite tedavisinde rolü obeziteyi tedavi etmenin yanında obezitenin gelişmesini önlemektir. Bunun için bilhassa riskli bireylerde metabolizmayı oluşturan parametreler dikkatli gözden geçirilmeli, bireye obeziteden korunması için yapılması gereken ömür usulü değişiklikleri etraflıca anlatılmalıdır. Bununla birlikte obezite tedavisi için diyet ve antrenman üzere ömür kalitesi değişiklikleri ile kilo vermekte zorlanan hastalar farmakolojik tedaviler için ilgili tabibe başvurmalıdır.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.