Menopoz dönemini sağlıklı geçirmek için öneriler

Ergenlik devri ile birlikte başlayan âdet kanamaları ilerleyen yıllarda doğal bir sürecin modülü olarak son bulmaktadır. Adet görmeye başlamak nasıl hayatın doğal bir modülü olarak kabul edilse de adetlerin son bulması ya da diğer bir deyişle menopoz da bir hastalık değil hayatın doğal döngüsünün bir modülü olarak kabul edilmelidir. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Has menopoz sürecini ve bu süreçte yapılması gerekenleri anlattı.

Ortalama görülme yaşı 48-52

Yumurtalık işlevlerinin zayıflaması sonucunda en az 6 ay süren adet görememe dönemleri ve beraberinde yumurtalık işlevlerini gösteren kan testlerinde yükselme ile teşhis koyulabilen bu süreçte ateş basması, terleme, sonluluk, uykusuzluk, ciltte kuruluk üzere şikayetler bayanların hayat kalitesini olumsuz biçimde etkileyebilmektedir. Menopozun ortalama görülme yaşı 48-52 olarak kabul edilmekle birlikte bilhassa ailelerinde erken devirde menopoz tanısı olan şahıslarda bu süreç daha erken başlayabilmektedir. Bunun yanında geçirilmiş yumurtalık cerrahisi, sigara kullanımı üzere faktörler de menopoz yaşını etkileyebilmektedir. Menopoz bir hastalık olmadığı için tedavisi de gerekmez. Yalnızca bu süreçte kişinin gündelik ömrünü etkileyen şikayetler gelişirse bu şikayetlerin ortadan kaldırılması için gerekli tedbirler alınabilir.

Süreç hakikat yönetilmeli

Genelde “kadınların kaygılı rüyası” olarak bilinen menopoz süreci, yanlışsız yönetilirse bayanların sıhhatinin korunması için ülkü bir fırsattır. Menopoz devrinde sıkça gözlenen ateş basması, terleme, kilo alımı üzere şikayetler uygun diyet ve antrenman programları ile hafifletilebilir. Ömür biçimi değişikliklerinin kâfi olmadığı durumlarda ilaç tedavisi de bu periyodun daha rahat atlatılmasına yardımcı olabilir. İlaç tedavileri temelde hormonal ve hormonal olmayan olarak iki temel kategoriye ayrılır. Uygun hasta seçimi ile her iki tip tedavi de hastalara itimatla uygulanabilmektedir. Tedavide temel hedef uygun hastaya sıhhatini rastgele bir formda tehlikeye atmadan uygun tedavinin verilerek ömür konforunun en yüksek kalitede tutulmasını sağlamak olmalıdır.

Gerekli tedbirler alınmalı

Menopoz devrinde baş gösteren şikayetlerin yanında adet kanamalarının kesilmesi ile bir diğer söz ile doğurganlık devrinde bedende bulunan östrojenin ortadan kalkması sonucu kemiklerde erime hızlanır ve bayanlar bu süreçte kalp damar hastalıklarına karşı daha fazla hassas olur. Bu sebeple menopoz, genel sıhhat durumunun kıymetlendirilmesi açısından değerli bir vakit dilimidir. Kilo denetimi, kan basıncı ve kan şekeri denetimi, kemik sıhhati için gerekli tedbirlerin alınması, menopozun görüldüğü yaşlarda daha sık karşımıza çıkan göğüs ve rahim ağzı kanseri için tarama programlarının tesirli bir halde sürdürülmesi de genel sıhhat açısından kıymet arz etmektedir. Genel olarak bilinenin bilakis menopoz bayanlar için korkulacak bir devir değildir. Bilakis daha sağlıklı ve uzun bir ömür için bir başlangıç noktası olarak görülmelidir. Bayanların bu periyoda ilişkin kaygı yaratan şikayetlerinden ise uygun hayat şekli değişiklikleri ve tedaviler ile kolaylıkla kurtulması mümkün olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.