Küresel ısınma gebelik risklerini artırıyor

Sonuçları BMJ mecmuasında yayımlanan çalışma çerçevesinde, 7’si düşük ve orta gelir düzeyine sahip 24 ülkede yapılan 70 araştırmanın bulguları değerlendirildi. Çalışmada, hava sıcaklığında her bir derecelik artışta, erken doğum ve düşük riskinin ortalama yüzde 5 arttığı, uzun periyodik sıcaklık dalgasında erken doğum mümkünlüğünün yüzde 16 yükseldiği görüldü.

Düşük gelirli ülkelerde risk daha fazla

Uzmanlar, 28 araştırmanın 18’inde doğum kilosu ile sıcağa maruz kalma, 47 araştırmanın 40’ında da erken doğum ile sıcağa maruz kalma ortasında ilişki keşfedildiğine dikkati çekti. Yüksek sıcaklıkların erken doğum ve düşük üzerindeki tesirinin, bilhassa düşük ve orta gelir düzeyine sahip ülkelerde daha fazla gözlendiği söz edildi.

Çalışmanın, hamile bayanların, sıcaklıkla irtibatlı şartlarda yüksek riskli kümeler ortasında yer aldığını ortaya koyduğu vurgulandı. Gebeliğin, kalbin daha fazla çalışması, iç sıcaklığın artması, sıcaklık gerilimine, yorgunluğa ve sıvı kaybına karşı daha savunmasız hale gelme üzere bedende birtakım değişikliklere yol açtığı belirtiliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.