Koronavirüslü kişi ile aynı evde yaşamanın 10 kuralı

Koronavirüs salgını her geçen gün suratını artırarak devam ediyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Davet Büke, koronavirüsün her haneden bir kişinin hastalığa yakalanmasına yanlışsız ilerlediğini belirterek, koronavirüsün değerli bulaşma ortamının artık konut ortamları ve birebir konut ortamını paylaşan bireyler olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Büke, koronavirüslü hasta ile tıpkı konutta yaşamanın kurallarını anlatarak kıymetli ihtarlarda bulundu.

Farklı odada yaşamak kural

Covid-19 testi müspet çıkan bir kişinin, bir müddet boyunca farklı bir odada hayatını sürdürmesi kaide. Hastanın odasının kapısı her vakit kapalı olmalı, yemeğini öteki aile bireylerinden farklı olarak kendisi için belli bir müddetle ayrılmış olan kelam konusu odada yemelidir.

Odaya girilecekse muhakkak maske takılmalı

Hasta kişinin odasına kimse mecburî olmadıkça girmemeli, hasta kişi de mecburî haller dışında bu odadan dışarıya çıkmamalıdır. Covid-19 test sonucu müspet olan kişinin odasına girilmek zorunda kalındığında herkesin hem ağzı hem de burnu kapatacak formda maske kullanması gereklidir. Bir anlığına bile olsa maskenin ihmal edilmemesi ve toplumsal aralığa dikkat edilmesi gerekir.

Banyo her kullanımdan sonra temizlenmeli

Tuvalet ve yıkanma muhtaçlığı için mümkün ise hasta olan bireye farklı bir banyo/tuvalet sağlanmalıdır. Şayet bu mümkün olamıyor ve tıpkı banyo-tuvalet başka aile bireyleri ile paylaşılıyor ise hasta kişinin her banyo-tuvaleti kullanmasından sonra yer, yüzey, tuvalet, lavabo, çeşme muslukları ve duş alanı dezenfektan ile silinmeli ve temizlenmelidir.

Çamaşırları ve yiyecek eşyaları ayrılmalı

Covid-19 test sonucu müspet olan kişinin çamaşırları ve bardak, tabak, çatal, bıçak, kaşık vb. üzere kullandığı eşyalar ayrılmalıdır. Çamaşırları farklı olarak ve makinede, yemek için kullandığı eşyalar da kullanım sonrası deterjan ve su ile makinada ya da elde yıkanmalıdır.

Ortak alanlara temastan sonra eller yıkanmalı

Birebir mesken ortamını paylaşan herkesin eller ile ortak temas edilen yüzeylere temastan çabucak sonra, yemek öncesi, yemek sonrası, tuvalet sonrası, yemek hazırlamadan evvel yemek hazırladıktan sonra, Covid-19 olumlu kişinin eşyaları ile temas sonrası ve gerektiği her durumda 20 saniye boyunca eller sabun ve su ile yıkanmalıdır. El paklığı için gerektiğinde el antiseptiklerinden de yararlanılabilir.

Covid-19 hastası konutta maske takmalı

Covid-19 hastası, bulunduğu odadan zarurî hallerde dışarı başka odalara gideceğinde ya da banyoya, tuvalete gidecek olduğunda ağız ve burun kapalı olacak biçimde maskesini takarak konut içerisinde hareket etmelidir.

Yüzeyler sık sık temizlenmeli

Kapı kolları, elektrik düğmeleri üzere el temasının olabildiği tüm yüzeyler temas sonrası dezenfektan ve deterjanlı su ile silinmelidir.

Havlu kesinlikle farklı olmalı

Havlular bulaş riskinin yüksek olduğu eşyalar olduğundan, olağan durumlarda da meskendeki herkesin havlusu farklı olmalı. Bilhassa de konutta Covid-19 hastası var ise, hiçbir formda havlu ortak kullanılmamalı. Başka bir havlu olmalı ya da kağıt havlu kullanması sağlanmalıdır. Kağıt havlu ve tuvalet kağıtları farklı poşetler içerisine atılmalı ve sonunda ağzı bağlanarak çöp poşetlerine atılmalıdır.

Yastık yüzleri her gün değiştirilmeli

Covid-19 hastasının yastık yüzleri her gün değiştirilmeli ve makinede en az 60 derecede ısıyla yıkanmalı, nevresimleri de üç günde bir değiştirilmeli ve tekrar en az 60 derecede yıkanmalıdır.

Mesken sistemli havalandırılmalı

Covid-19 olumlu kişinin bulunduğu oda ve konutun mümkün olan tüm alanları günde birkaç dakika ve muhakkak mühlet ile havalandırılmalıdır. Ayrıyeten Covid olmayan mesken halkı katiyetle ‘geçmiş olsun’ ziyaretine kimseyi kabul etmemelidir. Zira konut ziyareti bulaş riskinin en yüksek olduğu ortamlardan birisi! Bu uygulamalar Covid-19 testi negatifleştikten sonra bir müddet daha sürdürülmeli, test yapılmamış ise semptomlar büsbütün geçtikten 48 saat sonrasına kadar ya da semptom başlangıcından sonraki ortalama 14 güne kadar devam ettirilmesi gereklidir. Lakin bu virüsün bazen daha uzun mühlet ile bedenden atılımının devam edebileceği de akıldan çıkartılmamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.