Koronavirüs kan şekerinde bozulmaya neden olabiliyor

Memleketler arası Diyabet Federasyonu (IDF) bilgilerine nazaran 2020 yılı prestiji ile dünyadaki diyabetli birey sayısı 463 milyon. IDF bu sayının 2045 yılında yüzde 67 oranında artarak 693 milyona ulaşacağını öngörüyor.

Diyabet tanısı olan bireylerin koronavirüs ile enfekte olma mümkünlüğünün genel nüfusa kıyasla daha sık olmadığına, yani diyabet hastalarına koronavirüs’ün daha kolay bulaşmadığına dikkat çeken Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İlhan Tarkun, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Denetimler ihmal edilmemeli

Pandemi periyodunun uzaması nedeniyle, ruhsal gerilimin artması, idmanın kısıtlanması, diyete uymakta zorluklar nedeniyle hastaların kan şekeri regülasyonu ekseriyetle olumsuz etkilendi. Bu devirde hastaların aile tabiplerine yahut hastanelere başvurmaktan çekinmesi ve denetimlerine gitmemeleri de hastalığın seyrini olumsuz etkilemeye başladı. Kan şekeri ayarının uzun mühlet bozulması göz, böbrek, kalp ve hudut uçları üzere birçok organda bazen geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Sürecin uzaması nedeniyle diyabetik hastaların gerekli hami tedbirleri alarak, inançlı gördükleri sıhhat merkezlerine başvurarak denetimlerini yaptırmaları gerekir. Dışarı çıkması sakıncalı birden çok hastalığı olan yahut çok yaşlı diyabetik bireylerin uzaktan bağlantı araçlarını kullanarak doktorları ile temas kurması gerekir.

Diyabetik bireyler için de koronavirüsten genel korunma tedbirleri tümüyle geçerli. Yani maske, ara ve paklık kurallarına azami dikkat edilmeli. Hastalıktan korunmak diyabetik bireyler için çok daha fazla kıymet taşıyor. Bunun dışında diyabetik bireylerin dikkat etmesi gereken kimi özel durumlar da var. Diyabetli şahıslar konutta kan şekerini izlemek için gerekli gereç ve kâfi ilaç bulundurmalı. Ayrıyeten düşük kan şekeri (hipoglisemi) riski altındaysa ve kâfi besin alımını sağlayamayacak kadar düşkün ise kan şekerini yüksek tutmaya yardımcı olmak için şekerli içecekler, bal, reçel, şekerlemeler üzere kâfi ölçüde kolay karbonhidrat içeren kâfi ölçüde besin bulundurmalı.

Sağlıklı beslenmeye itina gösterilmeli

İlaçların nizamlı kullanılması, uygun ve istikrarlı beslenilmesi, beden ısısının korunması ve gereğince sıvı alınması diyabet hastaları için çok değerli. Konut ortamında gereğince hareket etmelisiniz. İlaç gereksinimlerinizi gözetmelisiniz. İlaçlarınızın reçete günü yaklaştığında eczaneniniz ile temas kurup, ilaçlarınızın hazırlanmalarını sağlamalısınız. Dışarıya sistemli olarak çıkan konut halkından birisinin ilaçlarınızı getirmesini sağlamalısınız. Yalnız iseniz akraba, komşu ya da belediyelerin sunmuş oldukları hizmetlerden yararlanmaya çalışmalısınız. Raporlu ilaçları eczaneler direkt vermeye yetkili oldukları için, reçeteniz için sıhhat kurumuna gitmeniz gerekli olmayacaktır.

Diyabetik bireylerin koronavirüs’e karşı evvelce bir hareket planı oluşturmaları yararlı olabilir. Hasta bulguları gelişirse, hangi hastane yahut doktora başvurması gerektiğini evvelden planlamalı. Ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, tat ve koku alamama, yaygın eklem ve kas ağrısı üzere bulgular ortaya çıkarsa evvelden belirlediği tabibe yahut sıhhat kurumuna başvurmalı.

Öğün atlamamaya çalışmalı, daha küçük porsiyonlarda ve daha sık yemek yemeye çalışılmalı. Hastayla tek bir kişi ilgilenmeli. Kendisi ile mümkün olduğunca toplumsal arayı muhafazalı ve odalar daima yeterli havalandırılmalı. Görüşme mühleti olanaklıysa 15 dakikayı geçmemeli. Bilhassa çoklu hastalığı ve/veya 65 yaş ve üstü olanlardan uzak durulmalı.

Kan şekerinde bozulmaya neden olabiliyor

Virüs bulaşmış diyabetli bireylerin kan şekeri denetimlerinde bir bozulma görülebiliyor ve birtakım tedbirlerin alınması gerekiyor. Koronavirüs enfeksiyonunda kullanılan tedavi şemaları diyabetli ve diyabetik olmayan bireylerde benzeridir. Lakin diyabetik bireylerde kan şekeri ayarlanmasında kullanılan kimi ilaçlar, enfeksiyonun şiddeti ve hastanın genel durumuna nazaran, hekiminizin önereceği halde kesilebilir yahut tedaviye insülin eklenebilir.

Diyabet ilaçları ve kan şekerinin izlenmesi ile ilgili tabip (veya diyabet ekibi) tavsiyelerine uyulmalı. Hiperglisemi (normalden daha fazla idrara çıkma), çok susamış olma (özellikle geceleri), baş ağrısı, yorgunluk ve uyku hali üzere belirtilerin farkında olunmalı. Kan şekeri gündüz ve gece boyunca 2-3 saatte bir izlenmeli ve bol su tüketilmeli. Kan şekeri 70 mg/dl’nin altında yahut amaç aralığın altındaysa, sindirimi kolay olan 15 gram kolay karbonhidrat yenilmeli (örneğin bal, reçel, sert şeker, meyve suyu yahut şekerli içecek) ve şeker düzeylerinin yükseldiğinden emin olmak için kan şekeri 15 dakika içinde denetim edilmeli. Kan glikoz düzeyleri art geriye iki defa 240 mg/dl’den yüksek ölçülmüşse, kan yahut idrar ketonları denetim edilmelidir. Orta yahut yüksek keton düzeylerinde ise derhal doktora başvurulmalı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.