İşitme kaybı, Alzheimer hastalığını tetikleyebilir

Yapılan araştırmalar Alzheimer hastalığının, işitme kayıplarıyla da tetiklenebileceğine ait şaşırtan sonuçlar ortaya koyuyor. İşitme kaybı rahatsızlıklarının çoklukla ilerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkan ve halk ortasında bunama olarak da bilinen Alzheimer hastalığına yakalanma riskini artırdığı ortaya çıktı. Alzheimer görülme sıklığının yaş ile arttığı düşünülmekle birlikte, şimdi bu rahatsızlığın tam olarak hangi faktörlerle ilişkili olduğu bilinmiyor. Birtakım araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara nazaran, işitme kaybının ortaya çıkardığı depresyon ve beyne giren işitsel girdideki yetersizlik, Alzheimer riskini artırabiliyor.

Bilişsel gerileme hızlanıyor

Odyolog Seda Başkurt, duyma aksiyonunun dış kulak ile başlayıp beyne kadar ilerleyen bir süreç olduğunun altını çizerek, sözlerin mana tabir etmesi için bu sürecin beyinde gerçekleşmesi gerektiğini hatırlattı. Başkurt, “Bu sebeple bireylerde işitme kaybı ortaya çıktığı vakit, beyin sesleri manalandırmak için daha fazla uğraş harcayacaktır ve bu nedenle bilişsel gerileme daha süratli ortaya çıkacaktır. Var olan işitme kaybı kalıcıdır ve müdahale edilmediği durumlarda bilişsel gerileme, toplumsal izolasyon ve depresyon ortaya çıkaracaktır. İşitme kaybının ortaya çıkardığı depresyon ve beynin işitsel girdideki yetersizliği Alzheimer riskini artırabilmektedir” dedi.

Alzheimer olma riski artıyor

Başkurt, işitme kaybının Alzheimer hastalığına yakalanma riskini arttırdığına dair pek çok uzman görüşü olduğunu, lakin bu nedenle her işitme kaybı olan bireyin Alzheimer’a yakalanacağı sonucuna varılmaması gerektiğini vurguladı. Tıpkı Alzheimer üzere işitme kaybı görülme riskinin de ilerleyen yaşlarda artabileceğini söyleyen Odyolog Seda Başkurt ise, erken müdahale edilirse işitme kaybının ve işitme kaybına bağlı ortaya çıkan algı sorunlarının önüne geçilebileceğini söyledi. Başkurt, “İşitme kaybının tedavisinde kullanılan medikal tedavi aracı işitme aygıtı ve işitsel implantlardır. Günümüz işitme aygıtı teknolojisi beyindeki işitilebilirliği kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. İşitme kaybınızı tedavi etmeye başlayarak beyindeki işitsel girdi yetersizliğini ve buna bağlı zihinsel güç yorgunluğunu minimuma indirebilirsiniz. İşitme kaybı olan her birey Alzheimer hastalığına yakalanacak diyemeyiz. Ama işitme sorunlarının Alzheimer olma riski taşıdığı yapılan araştırmalarda görülmüştür” diye konuştu.

Alzheimer hastalarına işitme aygıtı seçerken dikkat

Alzheimer hastalarının işitme kalitesini artırmak için tavsiyelerde bulunan Odyolog Başkurt, kelamlarına şöyle devam etti: “Alzheimerlı bireylerde işitme aygıtı tercihi GPS özelliği bulunan işitme aygıtı tercih edilmelidir. İleri yaşlarda el uyumunun zayıflaması motor maharetlerde azalma ve Alzheimer beraberinde getirdiği unutkanlık nedeniyle bireyler pilin nasıl değiştiğini unutabilir yahut pil kapağını açmakta zorlanabilir. Bu sebepten ötürü pilli aygıtlar yerine şarjlı aygıtlar tercih edilmelidir. İşitme aygıtı elektronik alet olduğu için su ile temas etmemelidir. Alzheimer hastası kişi işitme aygıtını unutup duşa, havuza girebilir yahut sağanak yağmurda işitme aygıtını çıkarmayı unutabilir. Bu sebeple tere, suya ve neme karşı güçlü işitme aygıtı tercih edilmelidir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.