İDOB, Beethoven’ın 250. yaşını kutlama konserinde sahne aldı

Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde gerçekleşen konserde, Alman sanatkarın “Die Geschöpfe des Prometheus Op. 43” uvertürü, Keman Konçertosu, Re Majör, Op. 61 yapıtından “I. Allegro ma non troppo” kısmı, “The Romance for violin and orchestra No. 2 in Fa majör, Op. 50” yapıtı ve “Senfoni No.1, Do Majör, Op.21” isimli yapıtı yorumlandı.

Zdravko Lazarov’un, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) orkestrasının şefliğini üstlendiği konserde, solisti keman sanatkarı olarak Oleksandr Samoylenko sahne aldı. Konser, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında hijyen ve ara kurallarına uygun olarak gerçekleştirildi.

Kutlamalar önümüzdeki ay devam edecek

İDOB, sanatkarın 250. yaşını kutlamak üzere bugün ve 17 Kasım’da yine sahne alacak. Bugün saat 16.00’da Kadıköy Süreyya Operası Sahnesi’nde gerçekleşecek “Oda Müziği Konseri”nde, “Keman ve Viyolonsel için Düet, Do Majör”, “Violinromanze, Sol Majör, Op.40”, “Trio, Si Bemol Majör, Op.11” ve “Yaylı Çalgılar Dörtlüsü No.4, Do Minör, Op. 18” yapıtları seslendirilecek.

Konserde, kemanda Oleksandr Samoylenko, Ceren Gürkan, Murat Anıl Erginol, viyolada Filip Kowalski, viyolonselde Şafak Erişkin, Mert Gürel, klarnette Ecesu Sertesen, piyanoda ise Tutu Aydınoğlu sahne alacak.

Vokal Konseri ismiyle 17 Kasım’da gerçekleşecek aktiflikte ise “20 Irische Lieder, Serie 24, No. 262”, “Volkslieder, Serie 24, No. 259”, “Elegischer Gesang, Op.118” yapıtları yorumlanacak.

Konserde, Esra Abacıoğlu Akcan, Özgecan Gençer, Otilia İpek, Ayten Telek, Elif T. Tekışık, Ahmet Baykara, Caner Akgün ve Göktuğ Alpaşar’ın yanı sıra kemanda Arda İnanç ve İdil Baykara, viyolada Cenk Sökmen, viyolonselde Beğenilen Öcal Güvemli, piyanoda Olena Şenol izleyiciyle buluşacak. İDOB Korosu, şef Paolo Villa eşliğinde konserde yer alacak. Beethoven’ın 250. yaş kutlamaları aralık ayında “Fidelio Operası” ile devam edecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.