Hayatı yavaşlatın

Bilhassa büyükşehirlerde yaşanan daima koşturmaca hali, telâşlı olma gereksinimi, içerisinde bulunulan anın kaçırılmasına, etraftaki hoşluklara odaklanamamaya, bu durum ise hayatta ve hislerde yorgunluklara sebep oluyor. Lakin, atılacak birkaç küçük adım hayatı yavaşlatmak, ruhen daha az yorulmayı ve anın tadını çıkarmayı sağlayabiliyor.

Generali Sigorta, hayatı yavaşlatmak ve anın tadını dolu dolu çıkarmak isteyenlere teklifler sundu. İşte hayatı daha yavaş yaşamanın 7 yolu

1. Daha yavaş hareket edin

Gün içerisinde yetiştirilmesi gereken onlarca şey varken yavaşlamak zordur. Lakin daha yavaş hareket etmek, gün içerisinde yetiştirilmesi gereken şeylerin önünde bir mahzur değildir. Hatta yavaş hareket etmek yapılacak işe gereken odaklanmayı beraberinde getirmektedir.

2. Dijital diyet yapın
 

Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte toplumsal medya yüklü olmak üzere dijital dünyada geçirilen vakit artıyor. Fakat hem gerçek hem de sanal dünyadaki koşuşturma, anlık bildirimler, mesajlar, karşılık verilmesi gereken iletiler, e-postalar beynin yorulmasına ve hayatın süratli akmasına neden olmaktadır. Dijital diyet yaparak, başka bir deyişle teknoloji kullanımını sonlandırarak hayatı yavaşlatmak mümkün.

3. Her şeye yetişilemeyeceğinin şuurunda olun

Tıpkı anda çok fazla tamamlanması gereken şeyin olması çağdaş dünyanın tahminen de günümüzde en değerli sorunu. Lakin her şeye yetişmek hem fizikî olarak hem de ruhen mümkün değildir. Mevcut tamamlanması gerekenleri hakikat planlamak, sıraya koymak en pratik ve yorucu olmayan tahlil yoludur. 

4. Anı yaşamaya odaklanın

Ana odaklanmakta zorlanan şahıslar ekseriyetle geçmişe ve geleceğe odaklanırlar. Lakin asıl olan mevcut ana odaklanmak ve anın tadını çıkarmaktır. Enerjiyi “ne olmalıydı” ve “ne olacak” soruları üzerinde düşünerek harcamak sıkça yapılan kusurların başında gelir. Geçmiş değiştirilemeyecek, gelecek ise öngörülemeyecek haldedir. Değiştirebilecek tek şey yaşanan andır.

5. Tabiatta vakit geçirin

Tabiat, hayatın süratli akmadan da devam ettiğinin tahminen de en kolay ispatıdır. Tabiatta daha fazla vakit geçiren insanların daha az telaş ve depresyon üzere sorunlar yaşadığı ve daha yavaş hareket ederek anın tadını çıkardıkları kanıtlanmıştır.

6. Daha yavaş tüketin

Gelişen teknoloji ve her şeyin daha kolay erişilebilir olması kıymetli bir sorunu da beraberinde getiriyor; süratli tüketim. Eskisine nazaran daha süratli tüketiyor, daha süratli yemek yiyor, her şeyi daha süratli kullanıyor ve eskitiyoruz. Yalnızca muhtaçlık olana odaklanmak, yavaş yemek yemek, yavaş tüketmek hayatı yavaşlatmak için atılabilecek birkaç küçük ve kolay adım ortasında yer alıyor.  

7. Etrafınızdakileri de bilinçlendirin

Hayatı yavaşlatmak ve ana odaklanmak ferdî olarak mümkün görünse de tıpkı niyete sahip insanların azlığı hem daha fazla güç hem de vakit harcanmasına neden olmaktadır. Ferdî olarak atılacak adımların yanı sıra etraftaki insanlara da hayatı yavaşlatmanın nedeni ve değeri anlatılmalıdır. Bu şuurdaki insan sayısının artması kolektif memnunluğu beraberinde getirecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.