Hamilelerde bağışıklığı güçlendiren sebze ve meyveler

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, gebelerde bağışıklık sistemini güçlendiren zerzevat ve meyveler hakkında kıymetli bilgiler verdi.

Kış mevsiminde de ortaya çıkan risk ve duruma nazaran önlemli olmak sağlıklı bir hamilelik geçirmek için çok değerlidir. Kış aylarında anne ve bebeğe tesir edebilecek hastalık ve enfeksiyon üzere etmenlerden korunmak için beslenme konusunda hayli titiz davranılmalıdır. Bağışıklığın güçlendirilmesinde vazgeçilmez olan küme zerzevat ve meyvelerdir. Anne adayları bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu besinlerin yansıra folik asit, kalsiyum ve demir içeren vitaminler ve D vitamini alarak bedenlerinin hastalıklara karşı olan dirençlerini arttırabilirler.

Sarı meyveler

Sarı meyvelerden olan armut ve ayva da bedene zindelik vererek yorgunluğu azaltır. İçeriğindeki antioksidanlarca beden direncinin güçlenmesinde tesirlidir. Fosfor, kalsiyum ve potasyumdan güçlü olan armut, kalp kaslarının tertipli çalışmasını sağlar. Tansiyonu ayarlar ve Posadan zenginliği sebebiyle bağırsakları çalıştırır. A, B ve C vitamini içeren ayva ise mideyi rahatlatır, ishale karşı esirgeyicidir ve cilde yararlıdır.

Turuncu meyveler

Gripten kollayıcı portakal, mandalina, greyfurt üzere turuncu meyveler çok uygun C vitamini kaynaklarıdır. Bilindiği üzere C vitamini, bedene ziyan veren hücreleri koruyan ve antioksidan özelliklere sahiptir. C vitamini eksikliği, bedendeki yaranın uygunlaşmasını gecikmesine, enfeksiyonlarla tam olarak çaba edememeye ve bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olabilir. Birebir vakitte âlâ bir beta karoten kaynağı olan bu meyveleri tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde epeyce tesirlidir. Bu meyvelerin bir öbür özelikleri de bedenin toksin atmasını sağlamalarıdır. Bu da bedenin direncini artırır. Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olurken, damar sertliğine karşı hamidir.

Yeşil meyveler

Yeşil meyvelere en hoş örnek kivi olacaktır. Portakal ve mandalinadan daha fazla C vitamini içerek bu meyve beden direncinin korunmasında hayli tesirlidir. Ayrıyeten başka yeşil bir meyve olan elma, E ve C vitamini, folik asit, pektin ve flavonoid içerir. Bağırsak sisteminin korunmasında yararlıdır ve posadan zengindir. Kolesterol düşürücü tesiri vardır. Kan şekerini denetim altında meblağ ve beden direncini arttırır. Kas ve eklem ağrılarının azalma sına yardımcı olur.

Kırmızı meyveler

Üzüm, ahududu, yaban mersini üzere kırmızı meyveler de çok yeterli antioksidan kaynaklarıdır. Bu meyvelerde C vitamini kaynaklı meyveler üzere beden direncini sağlayarak hastalıklara karşı müdafaada epeyce tesirlidir. Ayrıyeten nar, C vitamini, demir ve potasyum deposudur. Çok güçlü antioksidandır ve kansere karşı kollayıcıdır.

Karnabahar

Potasyumdan zengindir. C vitamini içerir. Kalp hastalıklarında ve tansiyon düşürmede yararlıdır.

Pırasa

Demir, kalsiyum ve potasyum içerir. İdrar sökücüdür. Bronş açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır.

Kereviz

A ve E vitamini ile folik asit ve potasyum içerir. İdrar sökücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Hudut sisteminde yatıştırıcı bir tesiri vardır.

Ispanak

B ve C vitamini ile magnezyum ve çinkodan zengindir. Cilt sıhhatine, hudut sistemine, sindirime, göz sıhhatine, büyümeye ve gelişmeye yararlıdır.

Lahana

Folik asit, A, B ve E vitamini tarafından zengindir. Güçlü antioksidandır. Mide rahatsızlıklarında ve hazımsızlık gidermede yararlıdır. Toksin atıcıdır.

Pazı

A ve C vitamini ile folik asitten zengindir. Vücut güçlendiricidir. Demirden varlıklı olması sebebiyle kansızlığa güzel gelir. Bol posa içerir. Bağırsak rahatsızlıklarında yararlıdır.

Sarımsak

Sarımsak yalnızca yemeklerimizin vazgeçilmez bir lezzeti olarak değil; insan sıhhati için de yüzyıllardır değerli bir deva olarak kullanılır. Sarımsak içerdiği “allicin” sayesinde güçlü bir antioksidan tesire sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini takviyeler ve birçok hastalığın oluşumunu önler.

Zencefil

Taze zencefil B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, manganez ve lif açısından hayli zengindir. Bilhassa soğuk algınlığı, grip, nezle üzere hastalıklara karşı gözetici tesir gösterir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.