Endişe ve Tansiyonun Üstadı 73 Yaşına Girdi: Stephen King’in Romanlarından Uyarlanmış Tüyler Ürpertici 15 Sinema

21 Eylül 1947 doğumlu Stephen King’in bugün doğum günü! King’in romanlarından uyarlanan sinemaları izlerken size âlâ seyirler dileriz

Not: Sinema açıklamaları beyazperde.com’dan alınmıştır.

1. Gerald’s Game – Oyun (2017)

 • IMDb: 6,6

Hoş bir hafta sonu geçirmek isteyen Jessie ve Gerald, ıssız bir göl konutuna masraflar. Huzur dolu geçen vakitlerine biraz da cümbüş katmak için seks oyunu oynayan çiftin hayatı birden kabusa dönüşür. Bir kaza sonucu Gerald öldüğünde, Jessie elleri yatağa kelepçeli bir haldedir. İçinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışan Jessie, ilerleyen saatlerde odanın içinde bir diğerinin daha olduğunu düşünmeye başlar..

2. Carrie – Carrie: Günah Tohumu (2013)

 • IMDb: 5,9

Carrie White okulda arkadaşlarının daima dalga geçip makus davrandığı, evdeyse çok dindar annesinden zulüm gören bir kızdır. Lakin Carrie’nin herkesten sakladığı bir sırrı vardır; çok ağır psişik güçlere sahiptir. Okul balosunda arkadaşları yeniden onu sıkıştırmaya kalkınca “ateşle oynanmayacağını” öğreneceklerdir!

3. 1922 (2017)

 • IMDb: 6,3

Genç bir çiftçi olan Wilfred James, maddi yarar sağlamak için eşi Arlette’yi öldürür. İtirafını bir kağıda döken James, bir mühlet sonra gizemli hadiseler yaşamaya başlar.

4. It – O (2017)

 • IMDb: 7,3

Sinema, Maine’in küçük bir kasabasında yaşayan 7 çocuğu ele alıyor. Bu yedi arkadaş okullarında dışlanan bir kümedir. Fakat en büyük problemleri bu değildir. Arkadaşlar bir yandan hayatın getirdiği meselelerle, bir yandan da ergenlikle uğraşırken, başlarına beklemedikleri bir bela daha açılır. Kurbanlarının endişelerine nazaran biçime girebilen Pennywise, ürkütücü bir palyaço kılığında bu 7 çocuğa dehşet saçmaya başlar. Artık okuldaki sıkıntıları, verecekleri hayatta kalma çabasına oranla bir oldukça değersiz kalacaktır…

5. In the Tall Grass (2019)

 • IMDb: 5,4

Cal ve Becky kardeşler, uzun otlarla çevrili bir alanda yaşayan teyzelerine gitmek için yola koyulurlar. Yolda ilerleyen kardeşler birden çalılıkların ortasından bir ses duyar. Sese kulak verdiklerinde kendilerinden yardım istendiğini anlayan kardeşler ne yapacaklarını şaşırır. Yakalanmaktan korktukları için çok ses çıkarmadan kendilerini duyurmaya çalışan anne ve oğlunu bulmak için otomobilden inen Cal ve Becky, otların ortasında onlara ulaşmaya çalışır. Lakin çok geçmeden kendilerini yardım beklemek zorunda kalacakları bir durumun içerisinde bulurlar.

6. The Dark Tower – Kara Kule (2017)

 • IMDb: 5,6

Roland Deschain, bütün kozmosu bir ortada tutan Kara Kule’nin yok olmasını engellemek için, Siyah Giyen Adam olarak bilinen Walter O’dim’e karşı sürdürdüğü, sonsuz bir savaş içinde esir kalmıştır. Dünyanın bahtının pamuk ipliğine bağlı olduğu, güzel ve berbatın aksi düştüğü bu son savaşta Roland, kaleyi Siyah Giyen Adam’dan koruyacak tek kişidir.

7. Doctor Sleep – Hekim Uyku (2019)

 • IMDb: 7,4

Çocukluğunda yaşadıklarının karanlık gölgesi altında yaşayan Danny, travmalarıyla boğuşmaktan yorgun düşmüş ve alkole bağımlı hale gelmiştir. Babasının ümitsizlik, alkolizm ve şiddetli mirasından kurtulmak için çabalayıp duran Danny, New Hampshire kasabasında, onu ayakta tutan bir dayanak kümesiyle yerleşir ve “parlama” gücü sayesinde ölenlerin son anlarında onlara huzur verebildiği bir bakım meskeni işine girer. Bu ortada Amerika’nın dört bir yanındaki otoyollarda, True Knot ismi verilen bir topluluğun üyeleri refah arayışında dolaşıp durmaktadır. Çoğunlukla zararsız ve yaşlı görünen bu kümeyle ilgili gerçek ise hayli vahimdir. Danny, kendisiyle benzeri yeteneklere sahip bir kız olan Abra Stone ile psişik bağ kurduğunda, bu kümenin yetenekli olanları gaye aldığını fark eder. Bu küme yetenek sahibi çocukların azap gördükleri sırada çıkan “parıltılarının buharını” teneffüs ederek yarı ölümsüz hale gelmişlerdir. Gördüğü en yüksek psişik güce sahip olan Abra, Danny’i şeytanlarıyla yüzleştirecek ve kendi ruhu için bir savaşa sürükleyecektir…

8. Cell – Frekans (2016)

 • IMDb: 4,3

Clayton Riddell mesleğinin tepesini yaşayan çok ünlü bir müelliftir. Ailesinin kendisine eşlik edemeyecek olması nedeniyle canı bir oldukça sıkkın olsa da son romanının sunumunu yapmak için Boston’a gitmesi gerekir. Sunum günü gelir, lakin o esnada etrafında garip hadiseler yaşanmaya başlar… Cep telefonlarından yayılmaya başlayan bir sinyal insanları kana susamış varlıklara dönüştürmektedir. Bu yeni zombi güzellemesinden sağ çıkmaya çalışan küçük bir küme hayatta kalmak için her şeyi göze almak zorundadır.

9. The Mist – Öldüren Sis (2007)

 • IMDb: 7,1

Kuvvetli bir fırtına sonrası meydana gelen sis, tüm kasabayı kaplar. Bu ağır siste ortaya çıkarak, insanları yiyerek beslenen yaratıkların varlığından haberdar olan beşerler, süpermarketin içinde kapana kısılmış durumdalardır. Bu huzursuz bekleyiş esnasında süpermarketin içindeki beşerler ikiye ayrılır, kimileri intikamcı bir ilahın bu yaratıklara hükmederek insanları kurban etmeyi emrettiğine inanırken, kimileri buna inanmaz.

10. O Kısım 2 – It Chapter Two (2019)

 • IMDb: 6,5

O Kısım 2, seytan palyaçonun geri dönmesi ile yirmi yedi yıl sonra tekrar bir ortaya gelen Ezikler Kulübü üyelerinin kıssasını bahis ediyor. Aldığı mağlubiyetin üzerinden geçen yirmi yedi yılın akabinde Pennywise, Derry kasabasına geri döner. Ezikler Kulübü’nün üyelerinin her biri bir yana savrulmuş, yalnızca Mike kasabada hayatını sürdürmeye devam etmektedir. Mike, tıpkı yıllar evvel olduğu üzere insanların ortadan kaybolmaya başlaması sonucu arkadaşlarını kasabaya çağırmaya karar verir. Pennywise’ın geri dönüşü sebebiyle, çocukken kelam verdikleri üzere kasabaya geri dönen yetişkinler bir kere daha şeytani palyaço ile karşı karşıyadır. Fakat yıllar sonra bir ortaya gelen takımın birbirlerini tekrar tanımaları da bir oldukça güç olur. Artık evli bir adam olan Bill ve sevgilisinden şiddet gören Beverly başta olmak üzere, tanıştıklarından apayrı hayatlar yaşayan eski arkadaşlar, bir kere daha el ele vermek zorunda kalır.

11. 1408 (2007)

 • IMDb: 6,8

Bir müellifin hayal gücü bazen gerçekleri yaratmasına sebep olabilir ya da hayal gücü ile çıktığı seyahat onu gerçek hayata paralel imgelerle karşılaştırabilir. Mike Enslin başarılı bir müelliftir. Genelde yazdığı alan doğaüstü güçlerle ilgilidir. Üzerinde çalıştığı kitap için araştırma yaptığı sırada Doplhin Oteli’nin 1408 numaralı odasında gizemli hadiseler yaşandığını anlar. 1408 değerli bir mittir. Çok geçmeden otel yöneticisinin tuhaf vakalara dahil olması ile bir arada ürkütücü şeyler yaşanmaya başlar.

12. Secret Window – Bilinmeyen Pencere (2004)

 • IMDb: 6,6

Tansiyon romanlarıyla ünlenen başarılı bir muharrir olan Mort Rainey karısı Amy’nin kendisini aldattığını gördüğünde büyük bir ruhsal yıkıma uğrar. Karısından boşanan ve tıpkı vakitte ‘yazar tıkanıklığı’ problemiyle karşılaşan Rainey, hem yeni kitabı üzerine çalışabilmek hem de sıkıntı vakitleri atlatabilmek için New York’un ıssız bölgelerinden birine, Tashmore gölünde bir kulübeye yerleşir. Bir gün kapısını çalan John Shooter isimli gizemli adam, Rainey’i kendi öyküsünü çalmakla hatalar. Başta adamı dikkate almayan Rainey vakitle hadisenin büyüklüğünün ve tehlikesinin farkına varır.

13. Dreamcatcher – Düş Kapanı (2003)

 • IMDb: 5,5

Çocuk yaşlarda 4 arkadaş, hasta bir çocuğun hayatını kurtarır. Bu vakanın ertesinde telepatik güçlere sahip olurlar. Oburlarının zihnini okuyabilme yeteneğine sahip olmuşlardır. Vakitle hepsi farklı dünyalara dağılır, farklı işlerle uğraşmaya başlarlar. Ancak seyrek de olsa, av için bir ortaya gelmeyi ihmal etmezler. Buluşmalarından biri evvelkilere hiç benzemeyecektir. Karşılarına gizemli bir adam çıkar, bu yalnızca bir başlangıçtır. Bulundukları bölgenin kapalı bir nedenden ötürü karantina altına alındığını öğrenen adamlar, çocukluklarıyla da irtibatlı şaşırtan bir gerçekle karşılaşırlar.

14. Apt Pupil – Ölümcül Sır (1998)

 • IMDb: 6,7

Sıradan bir Amerikalı delikanlı olan Todd, birebir mahallede yaşayan ihtiyar Arthur Denker ile arkadaşlık etmeye başlar. Todd, Denker’in aslında kimliğini gizleyen bir Nazi savaş hatalısı olduğunu keşfettiğinde ihtiyarla bir mutabakat yaparlar. Denker ona son derece değişik olan anılarını anlatacaktır, delikanlı da bunun karşılığında çenesini tutacaktır. Lakin II. Dünya Savaşı’ndaki toplama kamplarında yaşananlar, genç bir insanın psikolojinin çarçabuk baş edebileceği şeyler değildir. Todd değişmeye başlar…

15. Hearts in Atlantis – Gizemli Yabancı (2001)

 • IMDb: 6,9

Robert Garfield, uzun vakittir uzak kaldığı kasabasına geri dönmek durumunda kalmıştır. Çocukluğunda birlikte vakit geçirdiği, en yakın arkadaşlarından biri ölmüştür. Garfield’ın tek hatırladığı 11 yaşındayken burada olduğudur. Kendi yaşıtı olan Carol’a o periyotta çok güçlü bir formda aşıktır. Hayatlarına tam o sırada müdahil olan Ted isimli çok tuhaf bir yabancı ise, Robert’ın tüm çocukluğunu yine düşünmesine yol açacaktır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.