En uygun bilim kurgu filmleri! IMDb puanı yüksek en uygun 40 bilim kurgu filmi!

Bilim kurgu sinemaları Koronavirüs nedeniyle konutta toplumsal izolasyonda olduğumuz bu günlerde daha çok izleniyor. Özellikle bilim kurgu sinemaları bizleri farklı dünyalarda seyahate çıkarıyor. Bilim kurgu sinema çeşidinden hoşlanıyor lakin ne izleyeceğinize karar veremiyorsanız IMDb’ye nazaran birbirinden sürükleyici ve heyecanlı 40 en âlâ bilim kurgu sinemasını sizler için derledik… İşte IMDb puanı en yüksek, tüm zamanların 40 en âlâ bilim kurgu sineması! Daha evvel izlemediğiniz en düzgün bilim kurgu sinemalarıni de keşfedeceksiniz!

40. DERİN SULAR (UNDERWATER)

IMDb Puanı: 5,8

Underwater sineması konusu nedir? Derin deniz sondaj şirketi için çalışan okyanus araştırmacılarından oluşan bir takım, gizemli bir sarsıntının Mariana Çukuru’nun tabanında bulunan derin su araştırma ve sondaj tesislerini harap etmesinden sonra inançlı alana ulaşmaya çalışır.

39. BIRD BOX

IMDb Puanı: 6,6

Bird Box sineması konusu nedir? Görülmeyen uğursuz bir varlığın toplumun birçoklarını intihara sürüklemesinden beş yıl sonra, bir anne ve iki çocuğu güvenli bölgeye ulaşmak için umutsuzca bir teşebbüste bulunur.

38. YOK OLUŞ (ANNIHILATION)

IMDb Puanı: 6,8

Yok Oluş sineması konusu nedir? Bir biyolog, tabiat kanunlarının geçerli olmadığı gizemli bir bölgeye tehlikeli, bilinmeyen bir keşif seyahatine sarfiyat.

37. THE PLATFORM

IMDb Puanı: 7,0

The Platform sineması konusu nedir? Seviye başına bir hücre olan dikey bir hapishane. Hücre başına iki kişi. Tek bir yemek platformu ve üstten aşağıya beslemek için günde iki dakika. The Platform’da hapsolmuş sonsuz bir kabus.

36. DERİN KARANLIK / PITCH BLACK (2000)

IMDb Puanı: 7,1

Derin Karanlık sineması konusu

35. 13. KAT / THE THIRTEENTH FLOOR (1999)

IMDb Puanı: 7,1

13. Kat sineması konusu nedir? 1937’nin sanal gerçeklik simülasyonunu çalıştıran bir bilgisayar bilimcisi, meslektaşı ve akıl hocası öldürüldüğünde birincil kuşkulu olur.

34. BLACK MIRROR: BANDERSNATCH

IMDb Puanı: 7,2

Black Mirror: Bandersnatch sinemasının konusu nedir? Genç bir programcı, çılgın bir muharririn fantastik romanını bir görüntü oyununa uyarladığında gerçeği sorgulamaya başlar.

33. DEĞİŞEN DÜNYANIN İNSANLARI / FAHRENHEIT 451 (1966)

IMDb Puanı: 7,2

Fahrenheit 451 sineması konusu nedir? Baskıcı bir gelecekte, misyonu tüm kitapları yok etmek olan bir itfaiyeci, misyonunu sorgulamaya başlar.

32. UPGRADE

IMDb Puanı: 7,5

Upgrade sinemasının konusu nedir? Eşiyle birlikteyken zalimce taarruza uğrayan Grey Trace, karısını taarruzda kaybetmenin yanı sıra belden aşağı da felç olmuştur. Günün birinde bir milyarder mucitten vücudunu geliştirecek deneysel bir tedavi teklifi alır. Tedavi için Trace’in bedenine STEM olarak isimlendirilen yapay zeka implantı yerleştirilir. Tedavi ile insanüstü yetenekler kazanan Trace, karısını öldüren ve kendi hayatını mahveden şahıslardan intikam almak için yola koyulur…

 31. GRAVITY

IMDb Puanı: 7,7

Gravity sinemasının konusu nedir? Dr. Ryan Stone zeki bir tıp mühendisidir ve emekliliğinden evvel son vazifesine çıkan yetenekli ve tecrübeli astronot Matt Kowalsky’nin idaresindeki mekikte birinci uzay seyahatine çıkar. Her şey yolunda üzere görünürken rutin bir keşif yürüyüşü sırasında bir felaket yaşanır. Mekik çarpan bir cisim sonucu paramparça olur. İki bilim insanı uzay boşluğunda yapayalnız kalırlar. İkili dünyaya dönüş yolunu bulabilecek midir?

30. EX MACHINA

IMDb Puanı: 7,7

Ex Machina sinemasının konusu nedir? Henüz 24 yaşındaki Caleb, yalnızca Silikon Vadisi’nin değil dünyanın da en değerli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ konutunda yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir müsabakada, Nathan’ın dağ meskeninde 1 haftalık bir ‘ödül’ kazanır. Lakin içine çekileceği deneyden habersizdir. ‘Ava’ isminde hoş bir robot kızın vücudunda, dünyanın birinci gerçek yapay zekası Caleb’i beklemektedir.

29. GATTACA

IMDb Puanı: 7.8

Gattaca sinemasının konusu nedir? Teknolojinin ve bilimin durmak bilmeksizin ilerlediği bir yüzyıldayız. Bilim artık kusursuz insan modelleri üretebilmekte ve ortaya çıkan ırk, muhteşem insan niceliklerini taşımaktadır. Özel maksatlar ve mevkiler için yaratılan bu beşerler, eski insanlığın yerini almakta ve onları hayattan soyutlamaktadır. Bu eski insanlardan biri olan astronot adayı Vincent, değerli bir şirkette fakat temizlikçi olarak iş bulabilecek duruma gelir. Lakin bu süreçte kurduğu bir tezgah sayesinde yüksek bir mevkide iş bulur. Şirkette vuku bulan bir cinayeti çözmek için görevlendirilen özel dedektif, Vincent’ın sırrını açığa çıkaracaktır.

28. AVATAR

IMDb Puanı: 7,8

Avatar sinemasının konusu nedir? Bir hırsızlık hadisesinde ağabeyi ölen yarı felçli Jake Sully, Pandora ismindeki uzak bir gezegende misyonunun başına geçmeye karar verir. Bu yerde Na’vi isminde giderek tükenmekte olan bir halk yaşamaktadır. Jake, kendilerine has bir lisanları, dünya görüşleri ve ömür biçimleri olan halkın ortasına karıştığında tabiat ile de bütünleşir. Askeri bir şirket, kelam konusu yeri ve oradaki kaynakları mercek altına almak üzere Avatar isminde bir program meydana getirmiştir. Bu program insanları kısmen insan kısmen de Na’vi haline büründürerek misyon hedefli Pandora’ya göndermektedir. Bu sisteme istekli dahil olan Botanist Dr Grace Augustine ve Jake Sully için diğer bir hayat var olacaktır. Sully, Pandora’ya geçtiği anda felçli vücudu değişime uğrayarak fonksiyonel hale gelmektedir. Bu sırada Na’vi halkından Prenses Neytiri ile karşı karşıya gelen Jake, apansızın bir farkındalık yaşar ve bir araştırma misyonu ile gönderildiği bu gezegeni, kendi dünyalısından müdafaaya karar verir.

27. YASAK BÖLGE 9 / DISTRICT 9

IMDb Puanı: 7,9

Yasak Bölge 9 sinemasının konusu nedir? 1982 yılında hayatta kalan son uzaylıların, hayatlarını idame ettirebilmek için dünyayı mesken tutmalarının kıssası anlatılıyor. Güney Afrika’nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma grubu tarafından keşfedilip müşahede altına alınırlar. MNU isimli özel bir şirketin kontrolü altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye konuşlandırılırlar. Bu şirketin yetkilileri uzaylıların teknolojisinin sırlarını öğrenip uygulamayı, böylelikle de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için gerekli olan şey ise uzaylı DNA’sıdır. MNU çalışanı Wikus van der Merwe gizemli bir virüs tarafından hücuma uğrar ve uzaylılara benzemeye başlar. Şirket artık kendi çalışanının peşine düşecek, Merwe ise tek sığınabileceği yer olan District 9’a yanlışsız yola çıkacaktır.

26. BİR DIĞERININ YÜZÜ – TANIN NO KAO

IMDb Notu: 8.0

Tanin No Kao, Bir Diğerinin Yüzü isimli sinemanın konusu nedir? Sinemada, çalıştığı iş yerinde geçirdiği kaza sonucu yüzü tanınmayacak hale gelen Okuyama’nın yaşadığı değişim. Geçirdiği ameliyat ile bir oburunun yüzü Okuyama’ya nakledilir. Okuyama yeni yüzü ile dünyayı ve kendi iç dünyasını sorgulamaya başlar. Psikolojisi alt üst olur.

25. KARANLIK SEYAHAT / DONNIE DARKO

IMDb Puanı: 8.0

Karanlık Yolculuk/ Donnie Darko konusu nedir? Karanlık Seyahat, genç bir adamın gizemli macerasını husus ediyor. Yıl 1988… Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından çıkarılıp bir sırra yanlışsız sürüklenir. Yaratık, genç çocuğa 28 gün, 6 saat, 42 dakika, ve 12 saniye sonra dünyanın sonunun geleceğini söylemiştir. Hadisenin şokunu üzerinden atamayan Donnie, bu büyük sırrın tartısı altında, tüm toplumsal yaşantısını sonlandırarak bu gizemli tavşanın peşinden gidecektir.

24. 12 MAYMUN / TWELVE MONKEYS

IMDb Puanı: 8.0

Twelve Monkeys/ 12 Maymun konusu nedir? Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin vefatına yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda ömürlerini sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir tahlil yolu bulan beşerler, vakitte geriye gidebilecekleri bir vakit makinesi yaparlar. Birinci test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole istekli olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi üzere bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek manada akıl hastası etiketi yemesine neden olur.

23. AŞK / HER

IMDb Puanı: 8.0

Her/ Aşk sinemasının konusu nedir? Theodore Twombly hayatını, yakın gelecekte az bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. Ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. Theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. Kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece alımlı bir bayan olan Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve yalnızca bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore’u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte apayrı bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla ortasındaki bağ de gittikçe tuhaflaşır.

22. BIÇAK SIRTI / BLADE RUNNER 2049

IMDb Puanı: 8.0

Blade Runner 2049/ Bıçak Sırtı konusu nedir? Bıçak Sırtı, çekildiği yıldan çok uzak bir periyotta, 2019 yılında, dünyanın artık distopik bir hayat alanı haline geldiği bir periyotta geçer. Tyrell üzere devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan çeşidinden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler. Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve yasa dışı işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, vazifesini bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir küme replikantı yakalamak için verilen son bir vazifesi kabul eder. Lakin iki milyon insanın yaşadığı bu kentte görünüm olarak beşerden hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.

21. LOGAN: WOLVERINE

IMDb Puanı: 8.1

Logan: Wolverine sinemasının konusu nedir? Logan: Wolverine’de, yakın gelecekte yaşlanmış ve yorgun olan Wolverine ve Professor X, Meksika hududunda saklanmaktadır. Lakin Logan’ın dünyadan gizlenmesi ve mirası, karanlık güçler tarafından takip edilen genç bir mutant geldiğinde sona erer. Artık Wolverine’de genç bir bayan klonunu Nathanial Essex’in liderliğindeki berbat bir tertipten korumalıdır.

20. SOLARIS / SOLYARİS

IMDb Puanı: 8,1

Solyaris/ Solaris sinemasının konusu nedir? Besbelli bir bilince sahip bir gezegendir Solaris. Oraya gelen dünya insanlarının zihinleri ile oynamak ise en büyük gücü ve yeteneğidir. İnsanların bilinçaltına süzülüp oraya müdahele ederek, hafızalarındaki şeyleri maddeleştirir. Burada olanları araştırmakla vazifeli olarak ilgili üsse gönderilen kişi de gezegenin gücünden hissesini alacaktır elbet. Böylesi bir gizemle büyülenirken kendi geçmişi ile burun buruna gelecektir. Tarkovski’nin üzerinde çok durulan bu çalışması, kimi yerlerde Kubrick’in 2001’ine Rusya’nın verdiği cevabı olarak bedellendirilmektedir. Lakin genel olarak bağımsız bir çalışmadır. Hatta bir roman uyarlaması olduğu halde özgünlüğünü koruduğu söylenebilir.

19. THE THING / ŞEY

IMDb Puanı: 8,1

Şey/ The Thing sinemasının konusu

18. MEVT TAKİBİ / BLADE RUNNER

IMDb Puanı: 8,1

Blade Runner/ Vefat takibi konusu nedir? Tehlike neredeyse Triton çoklukla onun tam ortasındadır ve de oyunu kurallarına nazaran oynamamaktadır. Irak’taki vazifesinden isteği dışında terhis edildikten sonra, Triton’un hoş eşi Kate, vahim bir katilin acımasız mücevher hırsızları çetesi tarafından kaçırılır. Artık Triton onu kurtarmak için, en güçlü silahını yani kendisini kullanarak savaşmak zorundadır.

17. JURASSIC PARK

IMDb Puanı: 8,1

Jurassic Park konusu nedir? Jurassic Park’ta fosilleşmiş bir sivrisinekten çıkarılan dinozor kanı, bilimadamlarına DNA ile yine dinozor yaratma imkanı verir. Dr. Hammond, bu DNA’dan yola çıkarak genetik olarak dinozorlar geliştirir ve bir çeşit hayvanat bahçesi açar.Çeşit çeşit dinozorların canlı olarak görülebileceği bu özel hayvanat bahçesinin birinci test ziyaretçileri ise bir avukat, bir matematikçi, bir dinozor uzmanı ve bir bitkibilimci ile Hammond’un torunlarıdır. Dinozor embriyolarını ele geçirmek isteyen biri güvenlik sistemini devre dışı bırakınca, bütün dinozorlar adada özgür kalırlar.

16. MAD MAX: FURY ROAD

IMDb Puanı: 8,1

Mad Max: Fury Road konusu nedir? Mad Max: Fury Road’da, şiddetli geçmişi Mad Max’i hayatta kalmak için en yeterli yolun yalnız olmak gerektiğine inandırmıştır. Tekrar de bir halde kendini Furiosa isimli başkanlarının peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, daima kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir kümenin ortasında bulur. Yaşadıkları ortamı zalimce yöneten Immortan Joe’dan kaçmaktadırlar ve Joe kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede kıymetli kaybının peşindedir.

15. OTOMATİK PORTAKAL – A CLOCKWORK ORANGE

IMDb Puanı: 8,3

Otomatik Portakal’ın konusu nedir?

14. METROPOLİS

IMDb Puanı: 8,3

Metropolis konusu nedir? Metropolis’te, insanlık artık ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve üstte daha konforlu bir hayat süren yönetici sınıf. Yeraltında yaşayan emekçiler şiddetli bir hayat sürerken, yönetici sınıf konforlu bir hayat sürer. Hayatlarından epeyce mutlu olan yönetici sınıf, ömür gayreti veren yeraltındakilerin durumu pek de önemsemez. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.

13. 2001: UZAY YOLU MACERASI / 2001: A SPACE ODYSSEY

IMDb Puanı: 8,3

2001: A Space Odyssey/ 2001: Uzay yolu macerası konusu nedir? 2001: Uzay Macerası’nda bir küme primat ıssız bir yerde yemek için hengame etmektedirler. Hengameleri, apansız yanıbaşlarında beliren gizemli siyah bir taş sebebiyle bölünür. Birdenbire beliren bu taş, primatların birinci kez alet kullanmasını sağlayacak bir güce sahiptir. Ve böylelikle evrimin en kıymetli adımlarından biri olan akıl kullanımı başlamış, insanların şafağı gelmiştir.2001’de, bir evvelki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen gizemli sinyallerin arkasında tıpkı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine yanlışsız yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 isminde, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır…

12. YARATIĞIN DÖNÜŞÜ / ALIENS

IMDb Puanı: 8,3

Aliens/ Yaratığın dönüşü konusu nedir? Bir yaratığın intikamını husus alan sinema yaratığın tekrar dirilip kenti basması ve çeşitli yerlere istila etmesini anlatıyor.

11. SİL BAŞTAN / Eternal Sunshine of the Spotless Mind

IMDb Puanı: 8,3

Eternal Sunshine of the Spotless Mind/ Sil Baştan sineması konusu nedir? Sil Baştan, ayrıldığı sevgilisinden kalan hatırlarını sildiren bir adamın kıssasını anlatıyor. İki yıl boyunca bir arada olduğu sevgilisinden epeyce şaşırtan bir haber alan Joel Barish, bir teknolojik deneye katılan sevgilisine ilgilerini büsbütün hafızasından silinmeden hatırlatmaya çalışmaktadır. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, birebir prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister.Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilgiyi gözler önüne serer. Adam da bir kere daha hayli uygun başlayan ve sonradan tadı kaçan ilgiyi izler. Ama vakit geçtikçe ve sıra yaşanılan hoş şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!

10. VOL.İ / WALL-E

IMDb Puanı: 8,4

Wall-e/ Vol.i konusu nedir? Vol.i, günümüzden çok uzak bir gelecekte geçmektedir. Sinemada, insanoğlu çok kirlenme sebebiyle Dünya’yı terk edip diğer bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Çöplerle çevrili dünyayı temizleme misyonu sempatik bir robota, Vol.i’ye verilir. İnsanoğlunun bıraktığı çöplerden kendine yeni bir dünya yaratan yalnız Vol.i’nin yalnızlığı, öteki bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sempatik robotun ortasında filizlenen dokunaklı ilgi türlü zorluklara karşın direnmeye ve ayakta kalmaya çalışır. Sinema tüketim çılgınlığına ve insan cinsinin kendi yaşadığı doğal etrafa verdiği ziyanlara dair kıymetli yorumlar yaparken geleceğin insanlığını teknolojinin esiri olmuş, tembellikten tükenmiş bir profilde çizer.

9. NATHAN’S KINGDOM

IMDb Puanı: 8,4

Nathan’s Kingdom sinemasının konusu nedir? Nathan’s Kingdom, husus bağımlısı kız kardeşi ile gayret eden genç bir otistik adamın kıssası. Birlikte el ele vererek ömürlerini sonsuza dek değiştirme potansiyeline sahip hayali bir krallık bulmak için kendilerini tehlikeye atarlar.

8. YARATIK / ALIEN

IMDb Puanı: 8,4

Alien/ Yaratık sinemasının konusu

7. ITIBAR / THE PRESTIGE

IMDb Puanı: 8,5

Itibar / The Prestige sinemasının konusu nedir? Itibar, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın öyküsünü anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir şov esnasında Julia ölünce Robert, onun vefatından Alfred’i hatalar ve birbirlerine düşman olurlar. Vakit içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik hadiseler birbirini kovalar.

6. TERMİNATÖR 2: MAHŞER GÜNÜ / TERMINATOR 2: JUDGMENT DAY

IMDb Puanı: 8,5

Terminator 2: Judgment Day/ Terminatör 2: Mahşer Günü konusu nedir? Terminatör 2: Mahşer Günü, 2009 yılında geçmektedir. Sarah Connor’ı öldürme misyonunda başarısızlığa uğrayan Synet robotları, T-1000 isminde yeni bir robot üretirler. Bu yeni “Terminatör” geçmişe dönerek insan direnişinin gelecekteki önderi olacak Sarah’ın oğlu John Connar’ı öldürmeye programlanır. Ama bir başka robot T-800 de John’u müdafaaya programlanarak geçmişe gönderilmiştir. İnsanoğlunun yazgısını belirleyen tek bir soru vardır: İki robottan hangisi John’u daha evvel bulacaktır?

5. CRONUS

IMDb Puanı: 8,5

Cronus sinemasının konusu nedir? Toplumdan uzakta yaşayan amnezyası (Hafıza kaybı) olan bir kişi, uyandığında ölülerden anıları çıkaran bir aygıt icat ettiğini fark eder. Bu anıları da kim olduğunu bulmak için ve kendisinin daha harika bir versiyonunu çıkarmak için kullanır.

4. GELECEĞE DÖNÜŞ / BACK TO THE FUTURE

IMDb Puanı: 8,5

Back To The Future/ Geleceğe Dönüş konusu nedir? Geleceğe Dönüş’te, mecnun dolu bilimadamı Dr. Brown vakitte seyahati mümkün kılan bir otomobil geliştirir. Bu makineyi birinci kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir atılım, kendi mukadderatını farklı bir noktaya sürükleyebilecek bir yanlışa sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu yanılgıyı bir formda düzeltmeye çalışmak olacaktır.

3. YILDIZLARASI / INTERSTELLAR

IMDb Puanı: 8,6

Interstellar/ Yıldızlararası konusu nedir? Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve hüneri yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; emeli iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, şimdi 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtan bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı mesleğini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için güçlü bir karar alması gerekir…

2. MATRİX / THE MATRIX

IMDb Puanı: 8,7

The Matrix/ Matrix konusu nedir? Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri hayal, oburu ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini öbür bir dünyaya götürebilecek hoş yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin hayatını denetim ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

1. BAŞLANGIÇ / INCEPTION

IMDb Puanı: 8,8

Inception/ Başlangıç sinemasının konusu nedir? Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu düş görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki bedelli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu seçkin mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Lakin, birebir vakitte bu durum onu milletlerarası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi şayet imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Harika soygun yerine, Cobb ve kadrosundaki profesyoneller bu sefer tam zıddını yapmak zorundadır; misyonları bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Şayet başarırlarsa, eksiksiz cürüm bu olacaktır.

Lakin ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini evvelce iddia ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini yalnızca Cobb’un görebildiği bir düşmandır. Hadise yeri ise zihniniz.

En düzgün bilim kurgu sinemaları listesini beğendiyseniz, aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.