Edirne’nin meşhur tava ciğeri ‘UNESCO’ yolcusu

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne’nin saray mutfağının tüm öğelerin yaşatan bir kent olduğunu söyledi. Türkiye’nin önde gelen şefleriyle projeler hazırlamaya başladıklarını belirten Soytürk, Edirne Valisi Ekrem Canalp öncülüğünde saray mutfağı lezzetlerini ön plana çıkarmayı hedeflediklerini söz etti.

Edirne lezzetlerini dünyaya tanıtacaklarını vurgulayan Soytürk, “Saray mutfağıyla ilgili Edirne gastronomisiyle ilgili önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmaları yaparken Türkiye’nin kıymetli şeflerini kentimizde ağırlıyoruz. UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası ve UNESCO’nun gastronomi alanı için saray mutfağını anlatıyoruz. Şeflerimize birinci olarak tava ciğerini anlattık fakat saray mutfağının başka yemeklerini de tanıtmak için projeler yapacağız.” dedi.

“Dünyaya damga vuracak bir ciğerimiz var”

Gastronomi müellifi ve şef Hasret Mekik de Edirne’nin derin bir yemek kültürüne sahip olduğunu belirtti. Kentin gastronomi alanında önde gelen yemeklerinden tava ciğerin UNESCO’ya girmesi için çalışmalar yapacaklarını aktaran Mekik, şöyle devam etti: “Tava ciğer bence kesinlikle UNESCO’ya girmeli. Edirne ve ciğer bir buluşma noktası. O yüzden en kısa vakitte yerimizi almalıyız. Dünyaya damga vuracak bir ciğerimiz var. Bu türlü lezzetli bir ciğeri hiçbir yerde kolay bulamazsınız. Bu lezzet Trakya’nın bereketli topraklarından geliyor. Burada yetişen hayvanlar, bereketli ırmaklardan akan sulardan içip kenarındaki otlardan beslenerek yetişiyor. O yüzden ince kesilmiş lezzetli bir tava ciğeri Edirne’de yiyebilirsiniz.”

Mekik, Edirne’de ciğerin yanı sıra Karaağaç acı biberi, Edirne beyaz peyniri ve tava yoğurdu üzere kente mahsus marka lezzetler bulunduğunu kelamlarına ekledi.

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Müdafaa Derneği Lideri Bahri Dinar ise tava ciğerinin saray mutfağının önde gelen lezzetlerinin başında geldiğini, doğranmasından pişirilmesine ve sunuma kadar geçen her sürecin kendisine mahsus olduğunu lisana getirdi.

Gurme Akif Budak da saray mutfağı lezzetlerinin dünya çapında tanıtılması için çalışmalar yapılacağını tabir etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.