Diş eti kanaması kan kanserini işaret edebilir

Kan kanserinin en yaygın görülen belirtisinin diş ati kanaması olduğunu söyleyen Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Begüm Alkan, “Kan kanseri diş etinde artmış ödem, kızarıklık ve kanama halinde belirti verir. Makûs huylu kan hücreleri diş etine birikir, dokular şişer ve diş eti büyümüş gözükür. Periodontitis, diş eti hastalığının en şiddetli formudur. Dünya Sıhhat Örgütü, yetişkinlerin yarısından fazlasında diş eti hastalığı görüldüğünü ve bu olasılığın, yaş, sistemik hastalıklar ve yoksulluk arttıkça da yükseldiğini bildirmiştir” diye konuştu.

Diş etindeki ödem ve kızarıklığa dikkat

Birçok kanserin birinci belirtileri ortasında ağız hastalıklarının bulunduğunu belirten Dr. Alkan, şöyle devam etti: “Çocukluktan yetişkinliğe, hayatın her basamağında karşılaşılabilen kanser, en önemli ve en ölümcül hastalıklardan biridir. Birçok kanser çeşidi vardır fakat kan kanseri bilhassa çocukluk çağında sık karşılaşılan ve hayati açıdan epeyce riskli bir hastalıktır. Aslında her yaşta görülebilen bu kanser önemli boyutlara ulaştığında mevtle sonuçlanır; fakat erken teşhis sayesinde konulan teşhisler hastalar için bir umut ışığı doğurur. O yüzden erken devirde fark edilebilmesi için hiçbir belirti göz arkası edilmemelidir. Kan kanseri diş etinde artmış ödem, kızarıklık ve kanama halinde belirti verir. Berbat huylu kan hücreleri diş etine birikir, dokular şişer ve diş eti büyümüş gözükür.”

Olağandışı dişeti kanamasını ciddiye alın

Dr. Alkan, diş eti hastalığı ve kanserin ilişkili olabileceği anlayışının yeni olmadığını tabir ederek, “Diş eti hastalığı ile göğüs, baş-boyun, kolorektal ve pankreas kanserleri ortasındaki ilişkiler da araştırılır; fakat birinci günden beri üzerinde yoğunlaşılan kan kanserinin, ağız içi belirtileri üzerine yapılan çalışmalar, literatürde bambaşka bir yer kaplamaktadır. Araştırmalarda, kan kanserinin en yaygın görülen ağız içi belirtisinin, diş eti kanaması olduğu tekraren tabir edilmiştir. Hatta literatürde yayımlanan, diş tabiplerinin hastalarındaki olağandışı diş eti kanamasından şüphelenip tıp tabibine yönlendirdikleri ve kan kanseri teşhisi konulan hadiseler da vardır. Ülkemizden çarpıcı bir örnek vermek gerekirse, 6 yıl evvel ortamızdan ayrılan sanatçı Murat Göğebakan’a kan kanseri teşhis konmadan evvel, uzuvlarındaki morluklardan ve diş etindeki kanamadan şikayet ettiği ve doktorlara bu belirtilerle gittiği bilinmektedir” diye konuştu.

Öbür hastalıkların habercisi de olabilir

Diş eti kanamasının yalnızca ağız hastalıklarına değil, birebir vakitte önemli sıhhat sorunlarına de işaret edebileceğini belirten Dr. Alkan, kelamlarını şöyle tamamladı: “Diş eti kanamasının birincil nedenini anlamak, tedavi planının en kıymetli basamağıdır ve bu süreçte altta yatan potansiyel tıbbi durumlar göz gerisi edilmemelidir. Diş eti kanaması diş nedenlerinden kaynaklanıyorsa uygun diş tedavisi mecburidir. Bununla birlikte, diş eti kanamasının temel nedeni altta yatan tıbbi hastalıktan kaynaklanıyorsa, bu tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. En az 6 ayda bir diş tabibine sistemli olarak denetime gidilmesi yalnız ağız ve diş sıhhati açısından değil öteki hastalıkların mümkün ağız içi belirtilerini yakalayabilmek açısından da büyük kıymet taşır.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.