Diş çürükleri zatürre riskini artırıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), dünya genelinde zatürre hastalığıyla uğraşa dikkati çekmek emeliyle 12 Kasım’ı ‘Dünya Zatürre Günü’ olarak kabul etti. Dünya Zatürre Günü nedeniyle açıklamalar yapan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, hastalığa yönelik bilgi vererek, ihtarlarda bulundu.

Beden direncinin düşmesiyle ağız florasındaki bakterilerin çoğalarak zatürreye yol açtığını söyleyen Prof. Dr. Salepçi, “Bu bakteriler herkeste var lakin daha az sayıda oluyor. Beden direncinin düşmesi, bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla bakteriler çoğalıyor ve akciğerlere ulaşarak zatürreye sebep oluyor. Soğuk havalarda beden direncinin düşmesi, teneffüs yollarının savunma sistemlerinin kırılması da zatürre riskini artırıyor. Çocuklarda pasif sigara içicilik de zatürre nedeni o yüzden aileler çocuklarını yanında asla sigara içmesin. Çocukların ağız hijyenine ve dişlerini fırçalamasına da dikkat etsinler” diye konuştu.

Her yıl bin bireyden 28’i zatürre oluyor

Zatürrenin, dünya genelinde 5 yaş altındaki çocukların vefat nedenleri ortasında birinci sırada yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Salepçi, “65 yaş üstü erişkinlerde ise tekrar vefata sebebiyet veren en kıymetli enfeksiyon hastalığı olarak karşımıza çıkıyor. Ateş, öksürük, balgam çıkarma bazen göğüs ağrısı ve çok yaygın olduğunda nefes darlığı formunda belirti veren zatürre en çok görülen akciğer hastalıklarından biri. Dünyada her yıl bin erişkinin 2 ile 15’inde zatürre görülüyor. Türkiye’de ise yılda bin erişkinin 3 ile 11’inde zatürre görülmektedir. Antibiyotiklerin bulunması, aşının rutin olarak uygulanmasıyla çocuklarda zatürreye bağlı ölümlerde düşüş var lakin ileri yaşta bu oranda değişiklik olmadı. Bilhassa 80 yaş üstü zatürre nedeniyle hastaneye yatanların yarısı hayatını kaybediyor. Dünyada yaşlı nüfus arttığı için zatürrenin hem görülme sıklığı hem de zatürreye bağlı ömür kaybı oranları yükseldi. Ağır bakım ünitelerinde ölümlerin yüzde 50’si zatürreye bağlı gerçekleşiyor” dedi.

Çocuklukta geçirilen zatürre akciğerde hasar bırakıyor

Herkesin zatürre olabileceğini lakin risk kümelerinde görülme sıklığının daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Salepçi, “Gribal bir enfeksiyonu takiben beden direnci düştüğü vakit şahıslar zatürre olabiliyor. Bilhassa çocukluk çağında geçirilen zatürreden sonra akciğerde hasar kalabiliyor. Hava yollarında genişleme ve ömür uzunluğu sık tekrarlayan enfeksiyonlar vakit içinde akciğerde katılaşmaya yol açıyor. Akciğerlerde kalıcı hasar ve volüm kaybına sebep olabilir. Erişkin çağda da ağır geçirilen zatürre sonrası kronik akciğer hastalığı gelişebilir” diye konuştu.

Yaşlı, kronik hastalığı olanlar risk altında

Risk kümelerini sıralayan Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, “65 yaş üstü vatandaşlar, diyabet, kronik kalp, kanser ve akciğer hastaları risk kümesinde yer alıyor. Ayrıyeten, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananlar da risk altında. Örneğin romatizmal hastalığı olanların kullandığı ilaçlar. Ya da uzun müddetli kortizon kullanımı gerektiren hastalığı olan, dalağı alınan, alkol ve sigara kullanan şahıslarda de zatürre riski artıyor” tabirlerini kullandı.

“Risk grubundakiler zatürre aşısı olmalı”

Sigara içmemek gerektiğini vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Salepçi, “Alkolü de mümkün olduğunca az kullanmalıyız. Zatürre aşısı çok kıymetli, bilhassa 5 yaşından küçüklere Sıhhat Bakanlığı talimatıyla 2008 yılından beri 2,4,6 ve 12’nci aylarda aşı yapılıyor. Yalnızca 2019 yılı ocak ayı itibariyle 6’ncı aydaki kaldırıldı. Çocukları aşıyla koruyoruz. Erişkinlerde ise öncelikli 65 yaş ve üstündekilere veriliyor. Rastgele bir sıhhat sorunu olmasa da 65 yaş üstü herkese zatürre aşısı yapılması öneriliyor. Onun dışında kaç yaşında olursa olsun risk kümesinde olanların aşı olması gerekiyor” dedi.

Zatürrenin Afrika ülkelerinde çocuklarda çok yaygın görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Salepçi, bunun nedeninin yetersiz beslenme olduğunu söyleyerek, bakımsız, kimsesiz yetişkinlerde de yetersiz beslenmenin zatürre riskini arttırdığını lisana getirdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.