Deprem sonrası travmadan kurtulmanın yolları

Sarsıntı, yer aldığı coğrafyada oluşturduğu yapısal yıkımın yanı sıra insanların ömürlerini derinden sarsma ve önemli ruhsal tesirler yaratma gücüne sahip bir doğal afettir. Sarsıntı sonrasında yaşanabilecek “psikolojik travma”lar şiddetli dehşet, ıstırap, acı, öfke, uykusuzluk, tahammülsüzlük, sarsıntıya ilişkin rahatsız edici sahnelerin daima akla gelmesi üzere zihinsel ve davranışsal reaksiyonlara yol açabiliyor.

Uzm. Psk. Nazım Serin, bu cins reaksiyonların ekseriyetle olayın akabinde birkaç gün boyunca çok ağır formda hissedildiğinin ve ilerleyen vakitlerde yavaş yavaş azalmaya başladığının altını çiziyor. Bu yansıların bir ay üzere bir müddet geçmesine karşın devam etmesi durumunda ruhsal yardım alınması gerektiğini belirten Serin, yaşananları anlayabilmek için insanın kendisine bir mühlet tanımasını gerektiğini öneriyor.

Sevdiklerinizle vakit geçirin

Yaşanılan sarsıntı sonrasında meydana gelen ruhsal travmadan kurtulmak için sevdiklerinizle ve bedel verdiğiniz beşerlerle vakit geçirmek hayli değerli. Kendinizi hazır hissettiğinizde, neler olduğunu ve yaşanılanlardan sonra hissettiklerinizi sizi anlayabileceğine inandığınız şahıslara anlatmayı öneren Serin, rahatlatıcı müzik dinleme, nefes idmanları ve gevşeme üzere gerilim azaltıcı sistemlerin de kullanılabileceğini belirtiyor.

Günlük bakımın, dinlenme vakitlerinin, uykunun, günlük tertibin ve beslenmenin bu süreçte yoluna sokmaya ihtimam gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Serin, birebir vakitte yürüme, koşu yapma ve bisiklete binme üzere sistemli aktiviteler yapmanın da yararlı olacağını belirtiyor.

İmgeler çocuklarda travmayı tetikleyebilir

Çocuklar zelzeleden sonra hislerini anlatmakta tecrübesiz oldukları ve ne olduğunu anlamakta zorlandıkları için yetişkinlerin yansılarından daha farklı reaksiyon verebilmektedir. Çocukların hususa ait nasıl hissettiklerini tanım edemeyebileceklerini belirten Uzm. Psk. Serin, onlara; “Depremden ötürü çok korktuk. Konutumuz sallandı, kimi eşyalar yere düştü, ziyan gördü. Fakat her şey geçti, şu anda uygunuz ve birlikteyiz. Ben seni her vakit muhafazaya çalışacağım. Zelzelesi orta ara hatırlayabilir ve korkabilirsin, hislerini benimle paylaş zira ben daima yanında olacağım.” halinde bir açıklamanın yapılabileceğini öneriyor.

Çocukları inançta olduklarına dair rahatlatmanın ve onlara anlayacağı bir lisanla neler olup bittiğinden ve neler hissettiğinizden bahsetmenin büyük kıymet taşıdığını vurgulayan Serin, bilhassa yatmadan evvel özel ilgi gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Korumacılığı abartıp çocukları boğmamak gerektiği belirten Serin, “Çocuğu yanınızdan ayırmamak, dışarı çıkmasına müsaade vermemek bu duruma örnek olabilir. Günlük ömürde sorumluluk almasına dayanak olun lakin gereğinden fazla sorumluluk yüklemeyin. Hayatın olağana döndüğü hissini çocuklara hissettirin. Gezsinler, top oynasınlar, fotoğraf çizsinler, arkadaşlarıyla vakit geçirsinler ki hayat onlar için normalleşebilsin.” Çocukları sarsıntı manzaralarından ve haberlerinden uzak tutmayı öneren DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Psk. Nazım Serin, haberleri tekrar tekrar izlemenin travmayı tetikleyebildiğinin altını çiziyor. Çocukların yanında dehşet ve dehşet uyandıran konuşmalardan kaçınmanın ve sakin, yatıştırıcı fakat gerçekçi bir yaklaşım sergilemenin ehemmiyetine vurgu yapan Uzm. Psk. Serin, ”Çocuklarınızla birlikte oyun oynayın. Kimi çocuklar dehşetlerini oyun oynarken daha güzel tabir edebilirler.” tabirlerini kullandı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.