Çağımızda Evlilikler   

Çağımızda Evlilikler

Evlilik her zaman gündeme gelen ve çocukluğumuzdan beri sayısız dizi, film ve evlilik sitesi platformlarında gördüğümüz bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Peki ama evlilik nedir? Çağımızda evlilikler nasıldır? Hadi gelin hep birlikte bu konuyu yakından ele alalım.

Evlilik Nedir?

Tüm toplumlarda üremenin nasıl ve hangi koşullarda meydana gelebileceğini belirleyen gelenekleri vardır – genellikle evlilik bu geleneklerde merkezi bir rol oynar.

Evlilik, iki veya daha fazla kişiyi eş olarak birleştiren, sosyal olarak onaylanmış bir birliktir. Bu birliktelikte örtük olan, ilişkide cinsel ilişki, üreme ve kalıcılık olacağıdır.

Evliliğin İşlevleri Nelerdir?

Evliliğin işlevleri şunlardır:

  • Evlilik cinsel davranışı düzenler.

Evlilik, çocuk sahibi olmanın ne zaman uygun olduğu konusunda yasaklanmış kurallar sağlayarak kültürel grupların nüfus artışı üzerinde bir denetim ölçüsü elde etmesine yardımcı olur. Cinsel davranışları düzenlemek, cinsel rekabeti ve cinsel rekabetle ilişkili olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olur. Bu, evlilik dışında gerçekleşen sosyal olarak onaylanmış cinsel birliktelerin olmadığı anlamına gelmez.

  • Evlilik, eşlerin ekonomik ihtiyaçlarını karşılar.

Evlilik, insanların ihtiyaçlarının karşılandığı çerçeveyi sağlar: barınma, yemek, giyecek, güvenlik vb. Evlilik kurumu aracılığıyla insanlar kimin için ekonomik ve sosyal olarak sorumlu olduklarını bilirler.

  • Evlilik, akrabalık ilişkilerini sürdürür.

Bu, önceki işlevle ilgilidir, ancak ekonomik ve sosyal olarak kimin kiminle olduğunu bilmek yerine, meşru anlamda evlilik, insanların miras hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlar.

  • Evlilik, çocukların bakımı ve kültürlenmesi için bir kurum sağlar.

Evlilik şemsiyesi içinde çocuklar toplumsal cinsiyet rollerini ve diğer kültürel normları öğrenmeye başlarlar. Evlilik, herkesin çocuklardan kimin sorumlu olduğunu bilmesini sağlar. Çocukları sosyal olarak doğum haklarını tesis ederek meşrulaştırır.

Çağımızda Evlilikler Nasıldır?

Çağımızda, çift olmanın farklı biçimleri, uzun vadede sahip olunan evlilik ilişkilerinin yönü hakkında sorular ortaya çıkarmaktadır. Çağımızda evlilikler, sosyal, ekonomik ve kültürel değişimlerle ilişkilendirilebilecek bir geçiş dönemine girer. Bu değişiklikler ne olumsuz ne de olumludur.

İlişki kalitesinin uzun ömürlülüğün, sağlığın ve hastalığın habercisi olabileceği göz önüne alındığında, çağımızda evlilikler anahtar kelimedir. Sosyal platformların katkısı olduğu aşikar olup, aynı zamanda ilişkilerin bozulmasına her ne kadar sebep olduğu söylense de, aslında çatırdamanın nedeni değil sonucudur.

Çağımızda Evlilik ve Boşanma 🙁

Kelimenin önemi, bekar ve boşanmış kişiler arasında evlilik oranlarının 2011’e göre %1,4 daha fazla artmasında ve yeniden evliliklerde ise %21,8’lik artışta yansımaktadır. Evlilik ilişkilerindeki dönüşümler ve hem sendikanın resmileştirilmesi hem de boşanma için adalet hizmetlerine erişimdeki iyileşme, söz konusu artışları artırmıştır. Buna ek olarak, 2013 yılında 15 yıl olan evlilik birliklerinin ortalama süresi de azalmıştır. Bu verilere göre, bekârlar hala evlilik arayışında, deneyimi yaşamış olanlar boşanmayı resmileştirmiş, yeniden evlenmiş ve sendikalar daha az sürmüşlerdir. İlişkinin karmaşıklığı nedeniyle bir ayrılık olsa bile, birlikte yaşama arzusunun katılımcıların yaşam planları arasında olduğu sonucuna varılmıştır.

Evlilik Süreleri

15 yıldan uzun evlilikler ulusal ortalamanın üzerindedir ve literatüre bilgilerine göre uzun evlilikler 20 veya 25 yıldan uzun süren evliliklerdir. Evlilik, bu ilişkilerin yolcu olarak görülen, hız ve “bağlılık eksikliği” ile işaretlenen farklı bir boyutu olarak anlaşılmaktadır. Öte yandan, bu nesil gençlerin aşk deneyimleri, amacın evliliğe ulaşmak ve bir aile kurmak olduğu gelecekteki evlilik ilişkilerini etkiler mi?

Ampirik kanıtlar, evlilik birliğinin, bu insanlar için yaşamın temel amacı olmamasına rağmen, genç yetişkinlerin planları arasında kaldığını göstermektedir. Bu gerçek, daha fazla cinsel özgürlükle ilişkilendirilebilir, çünkü aktif bir cinsel hayata sahip olmak için evlenmek ve daha sonra evlilik birliği yapmak, hem erkeklerin hem de kadınların mesleki kariyerlerine yatırımı daha kalıcı kılar.

Evlilik ilişkileri, modellerin yeniden çerçevelenmesin den ve bireyin farklı bireysellik kalıplarıyla özneleştirilmesinden geçer. Bu süreç aynı zamanda, “siber ilişkilerin” bireylerin yaşamlarında ima ettiği hızdan muzdariptir, evlilik partnerleri arasındaki yakınlığın inşasına müdahale eder ve zayıflamış, yenik düşme eğiliminde olan aşk ilişkilerinde istikrarsızlık ve oynaklığa neden olur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.