Bel fıtığı olanlar nelere dikkat etmeli

Günümüzde insanların en fazla şikayet ettiği rahatsızlıkların başında gelen bel ve boyun fıtıkları her geçen gün daha da artıyor. Vaktinde ve kâfi tedavi görmeyen hastaların durumu gitgide ciddileşiyor. Gereğince bilgi sahibi olmayan ve uzman olmayan ve de mevzuyu biliyormuş üzere tedavi etmeye kalkan şahısların elinde dolaşıp duruyor hastalarımız. Eksik uygulamalar insanımızın hayatını felç ediyor.

Bel fıtığı nedir

Bel fıtığı, omurların ortasında yer alan ve bir cins süspansiyon misyonu gören jölemsi yumuşak kısmın sert dış kapsülünü aşarak dışarı çıkması ve sonlara basınç yada baskı uygulayarak ağrı, uyuşma, karıncalanma yahut kuvvet kaybına yol açması durumudur. Ağrı öksürmekle, ıkınmakla ve gülmekle artar. Ayakta durmak, oturmak ve öne eğilmekte ağrıyı arttırır. Çok kilo, ağır yük kaldırmaktan kaynaklanan ani bir tansiyon yaşlanma ve dejenerasyon üzere faktörler nedeniyle diskin dış kısmındaki halkada zayıflama ya da yırtılma olduğunda fıtıklaşma meydana gelir. Bilhassa ani başlangıçlı fıtıklar ağır kaldırma, travma yada ani hareket ile oluşur. Kimi hastalarda ise ortada bir olan kısa müddette tabiatıyla geçen ağrılı bel tutulması atakları görülür.

Hastalar birçok vakit düzeldiklerinden bunu önemsemezler ancak en sonunda bu hastalarda şiddetli bel tutulması ve ağrı başlar hatta önemli fıtıklar gelişebilir. Bu yakınmalar hastalara hayatı zehir eder hale gelir. Orta çizgi bel fıtıklarında hasta ağrıyı çoklukla belinde hisseder. Yana çıkan fıtıklarda ise ağrı genelde bir bacağa yayılma ile kendini gösterir. Ağrı ile birlikte bacakta uyuşma, güç kaybı, refleks ve istikrar kayıpları ortaya çıkabilir. Hasta otururken ve yürürken de zorluk yaşayabilir. lomber disk hernisi, hiç bulgu vermeyebilir de. Burada patlamış fıtık tabirini açıklamak gerekir. 2.drece fıtıkta (protrüsyon) Anulus fibrozustaki kısmi defekt yoluyla diskin geriye yanlışsız herniye olmasıdır. 3. Derece (Ekstrüde disk) Anulus fibrozustaki tam defekt yoluyla diskin geriye gerçek herniye olmasıdır. Tam katı geçiyor ise bu duruma patlamak sözü yanlış olarak kullanılmaktadır.

Bel fıtığı belirtileri ve tetikleyen sebepler

Bel fıtığının belirtileri ortasında ağrı, uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı, yanma, üşüme sayılabilir. Kronik ve ilerlemiş durumlarda düşük ayak, idrar yahut gaita sorunları de gelişebilir.

Öne eğilerek ağır kaldırma, obezite, iş hayatı (sporcular, ağır işlerde çalışanlar, masa başı işi yapanlar, mesken işleri), uzun mühlet oturma, sigara, diyabet bel fıtığını tetikleyen sebepler ortasında sayılabilir.

Erişkinlerin yüzde 80’i hayatlarının bir devrinde en az bir sefer bel ağrısından yakınmaktadır. Bel fıtığı, genelde 30- 60 yaş ortasındaki erişkin kümede sık görülmesine karşın, çabucak her yaşta ortaya çıkabilir.

Bel fıtığı patlar mı

Fıtık patlamaz; dış sağlam kısımdan sızarak hududa yumuşak basınç oluşturur. Patlamış olarak tabir edilen fıtıkların patlamamış denilen fıtıklardan daha erken güzelleştiği bilimsel bir gerçektir.

Bel fıtığı tedavisi

İstirahat, disk içi basıncı ve omur etrafındaki yumuşak dokularda yüklenmeyi azaltarak fıtığın yahut öteki bel ağrılarının güzelleşmesinde yardımcı olabilir. Yatak ne sert ne de aşağı çökecek kadar yumuşak olmalıdır. Hasta sırt üstü, sağ ve sol yan konumda yatabilir. Hekiminizin önerdiği kadar istirahat yapılmalıdır. En kıymetli şey fıtık ve bel ağrısı yapan etkenleri yeterli ayırd edebilecek ehil bir uzman tabip bulmak ve onun nezaretinde hayatımızı devam ettirmektir. Bir formül uygulatıp tedavi oldum artık her şey düzgün gidecek niyeti yanlıştır. Çoklu metot uygulamak çok ehemmiyet arz eder. Ne manuel Terapi, ne Proloterapi ne Nöral Terapi ne kuru iğneleme ve ne de kök hücre uygulamaları tek başına tahlil üretici değildir.

Bele kortizon, lazer, ozon, hidroterapi, radyofrekans üzere sistemlerle de bel fıtığına kesin tahlil üretilememektedir. Sülük, hacamat (yardımcı olarak kullanılabilir) ve yüzeyden sürülen kremlerin tahlil üretici tesiri yoktur. Ameliyat, lakin yüzde 1-2’lik kısmında gerekmektedir ve dışkı ve idrar tutamam, cinsel işlevlerde bozulma ve her türlü (asla tek yol değil) tıbbi tedavi ve tedbire karşın ilerleyen kuvvet kaybı gelişmesi durumlarında düşünülür.

Ameliyatlar ve disk içi uygulanan nükleoplasti yahut anuloplasti üzere prosedürler diske ziyan verdiğinden gelecek ay ve yıllar içinde yeni sorunların davetçisi olabilmektedir ve esnekliği muhakkak derecelerde kısıtlar ve hastayı hafif yahut önemli özürlü hale getirebilir. Ameliyatın endoskopik yahut mikrocerrahi olması cazip gösterilmektedir fakat açık cerrahi üzere volüm azalması yaptığından ötürü diske verilen ziyanı engellememektedir.

Bel fıtığı olanlar nelere dikkat etmeli

Ani hareketlerden kaçınılmalı, ağır kaldırılmamalı, spor yaparken beli zorlamaktan kaçınmalı, uzun periyodik olarak birebir durumda kalınmamalı, eğilirken dizleri kırarak bel düz olarak eğilmeye dikkat edilmeli, omurgayı zorlayacak ve zedeleyecek hareketler yapılmamalı, kilo almamalı, kilolu olanlar kesinlikle olağana dönmelidir, el çantası yerine hafif sırt çantası tercih edilmeli, çok fazla ayakta durulmamalı, duruluyor ise bir yere yaslanılmalı, sırt üstü yahut yan yatmak tercih edilmeli, dik ve kısa periyodik oturulmalı ve bel desteklenmeli.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.