Baş dönmesi farklı hastalıkların işareti olabilir

Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Pandemi devrinde dahi beşerler baş dönmesi sebebiyle hastaneye geliyor, bu durum da baş dönmesinin insanları ne kadar rahatsız ettiğini ortaya koyuyor” diye konuştu.

İç kulak istikrar organı insanların yerçekimine karşı hareket ederken istikrarda kalmasını sağlıyor. Bu çok karmaşık sistem arızalandığı vakit baş dönmesi, bulantı kusma üzere bulgular oluştururken eş vakitli olarak beyin beden içi istikrarın tekrar sağlanması için faaliyet gösteriyor. Baş dönmesine neden olan hastalıklar sıklıkla iç kulak ile ilgili olsa da nörolojik hastalıklar ve öteki sistemik hastalıklar da baş dönmesine neden olabiliyor. Baş dönmesi olan hastanın öncelikli korkusu, yakınmalarının beyninde mümkün bir meseleden kaynaklandığı ya da ani gelişen bir kalp sorunu ile ilgili olduğu niyeti olduğundan hastalar şikayetleri için farklı polikliniklere başvuruyor.

Baş dönmesinde en sık görülen neden: Kristal oynaması

En sık görülen baş dönmesi nedeni halk ortasında kristal oynaması olarak da bilinen pozisyonel baş dönmesi olarak biliniyor. Ruhsal olanlar, migren hastalığı ile ilgili olanlar ve öbür iç kulak hastalıkları ise ikinci üçüncü sıklıkta karşımıza çıkıyor.

İstikrar sisteminin karmaşık yapısını hastalık sırasında değerlendirebilmenin önemli bir tecrübe gerektirdiğini söyleyen Prof. Dr. Nuri Özgirgin, “Çok tecrübeli bir tabip, yeterli bir muayene ile hastalığı %70-80 oranında kıymetlendirebilir. Lakin teşhisin katılaşması ve yanlışsız tedavinin yapılandırılabilmesi için düzgün bir laboratuvara muhtaçlık var” dedi.

İstikrar hastalıklarında tedavi

İstikrar hastalıklarının tedavisinde ilaç tedavisi ve birtakım durumlarda uygulanan ameliyatların yanında vestibüler rehabilitasyon çok değerli yer tutuyor. Hastalarda iki taraflı ve kalıcı istikrar sorunu olduğu vakit emel, beynin bedendeki hakimiyetini artırmak diyen Özgirgin, “Beyin, her şeyi denetim altına alabilme özelliğine sahip olan bir organ. Kişi, beynin bu hakimiyetiyle, süreci denetim altına alıp kişinin tekrar istikrarda kalmasını sağlayabilir. Ancak beyne bunu öğretmek gerekiyor. Bunu öğretirken de istikrar sistemine katkıda bulunan öteki organları ön plana çıkartmak gerekir; yani gözler, omurilik ve derin duyu. Üçü de kişinin istikrarda kalması için olmazsa olmaz organlardır” dedi.

Meskenlerine yürüyerek dönebilirler

İşin özüne inip hastalarımıza çağdaş tetkikler uyguluyoruz diyen Özgirgin, husus hakkında şunları söyledi: “Hastalığın tutulumuna ve yaygınlığına nazaran rehabilitasyon müddeti 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Tedavinin yaratmış olduğu tesir ise hastalar açısından büyük memnuniyet oluşturuyor. İki kişinin koluna girerek ve zorlukla yürüyerek kliniğimize başvuran hastaları, tek başına hiçbir takviye olmadan istikrarını toparlamış vaziyette, konutuna yürüyerek gidecek biçimde taburcu ediyoruz.”

Migreni olanlar çikolata ve şaraptan uzak dursun

Maksadımız Vertigo şikayeti yaşayan hastaların ömür kalitesini değiştirmeden tedavilerini sürdürmek diyen Prof. Dr. Nuri Özgirgin, şu açıklamalarda bulundu: “Hastalarımıza koymuş olduğumuz teşhisler üzerinden tekliflerde bulunuyoruz. Mesela migren üzere baş dönmesi hastalıklarında çikolata ve kırmızı şarap tetikleyici olurken, iç kulak basıncı nedeniyle baş dönmesi yaşayan hastalarımıza tuzdan uzak durması gerektiğini söylüyoruz.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.