Aralıklı beslenmede açlık süresi kademeli artırılmalı

Günümüzde kilo vermek için uygulanan düşük karbonhidrat, yüksek protein, yağsız, glutensiz üzere çok çeşitli diyet prosedürleri bulunuyor. Son devirlerde lisanımıza ‘aralıklı oruç’ olarak çevrilen ‘intermittent fasting’ isimli diyetin tüm dünyada popülerliğinin arttığına işaret eden İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sedef Aksu, dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Aralıklı beslenmenin (intermittent fasting) farklı uygulama metotlarının mevcut olduğunu ve bireyden şahsa nazaran hangi metodun uygulanacağının değişebileceğini vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sedef Aksu, beslenmenin içeriği yoruma açık olduğu için farklı diyet tipleriyle birleştirilerek aralıklı oruç üzerinden birçok çeşitlilik sağlanabileceğini söyledi.

Ne yediğiniz de vakit dilimleri kadar kıymetli

Aralıklı oruç beslenme tekniğinin temel amacının yiyeceklerin tüketildiği vakit dilimini belirlemek olduğunu tabir eden Diyetisyen Sedef Aksu, “Aralıklı beslenme; diyet kısıtlamalarından çok, beslenme ve açlık periyotları ortasında geçiş yapılan ve yeme dönemlerinin olduğu bir beslenme modelidir” dedi.

Diyetisyen Sedef Aksu, aralıklı beslenme diyetinde plan hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktanın yemek yenilen vakit dilimlerinde sağlıklı tercihler yapmak olduğuna dikkat çekerek şöyle devem etti: “İnsanlar bu tekniği genel olarak daha sağlıklı olmak, kilo vermek, yağ yakımı, performans artışları ve hayatlarını biraz daha kolaylaştırmak için kullanmaya başlamışlardır. Intermittent fasting temel olarak ‘ne vakit yediğin’ bahsiyle ilgili olsa da, ‘ne yediğin’ konusunun ehemmiyeti de büyüktür.”

Diyet uzman eşliğinde planlanmalı

Diyetisyen Sedef Aksu, aralıklı beslenmeyi uygulamayı düşünenlere şu tekliflerde bulundu: “Aralıklı oruçta en çok bilinen ve ketojenik diyetin kombine versiyonu olan ‘Keto Fasting’ ile düşük karbonhidratlı Akdeniz diyetini birleştirmeniz size öncelikli tavsiyem olacaktır. Bu kombinasyonlarda diyet sistemi aralıklı orucun hudutları içinde uygulanmalıdır. Uzman eşliğinde size uygun ketojenik diyet ve if kombini kilo verme süreçlerindeki etkiyi artıracaktır. Bu bahiste yiyeceklerinizin çeşidi ve ölçüsü bireye nazaran farklılık gösterecektir. Bu sistemden faydalanmak için yiyip içtiklerinizi sağlıklı, besleyici ve doğal besinlerden seçmeniz kıymetlidir.”

Gün içinde 16 saat aç kalınıyor

Aralıklı beslenmenin ana prensiplerinden birinin de tokluk ve açlık müddetlerinin ayarlanması olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Sedef Aksu, “Programda tok olmanız gereken 8 saat boyunca kolay karbonhidratlardan ve tuzdan uzak durmanız tavsiye edilir. Açlık ve tokluk periyotlarınızı gün içindeki aktivitenize uygun olarak ayarlayabilirsiniz. 24 saat içinde 16 saat aç kalmanız gerekiyor. Şayet spor yapıyorsanız, tokluk döneminizi idman sonrasına ertelemenizde yarar var. Açlık ve tokluk dönemlerinin tıpkı saatlerde uygulanması metabolizmanızın sisteme adapte olmasına ve daha rahat bir diyet tecrübesi yaşamanıza yardım eder” diye konuştu.

En çok tercih edilen formül 16:8

Intermittent fasting’in cinslerinden de bahseden Diyetisyen Sedef Aksu, bunları şöyle açıkladı: “16:8 diyeti: Aralıklı oruçta 16:8 modeli en çok tercih edilen tekniklerden biridir. Bu formül ile günün 8 saati yemek yiyorsunuz, kalan 16 saatte kalori içeren rastgele bir yiyecek ve içecek tüketmiyorsunuz. Vakit aralıkları kişinin hayat biçimine uygun olarak belirlenir. Uygulayıcıların büyük çoğunluğu 12.00-20.00 aralıklarında yemek yemeyi geri kalan saatlerde ise aç kalmayı seçiyor. Kısaca özetlersek, son yemek yediğiniz saatten 16 saat sonraya kadar hiçbir halde yemek yenilmiyor. Ama bu aralık içerisinde bol bol su içilmesi önerilir. Şekersiz çay, sade kahve yahut sade soda bu aralıkta tüketilebilecek içeceklerdir. 16 saat bitiminde birinci öğününüzü yiyebilirsiniz. 8 saat yemek yediğiniz süreçte yaptığınız seçimler düşük kalorili, sağlıklı seçimler olmalıdır. Yapılması en kolay ve sürdürülebilir olan modeldir.

5:2 diyeti: Başka tercih edilen metotlardan biri de 5:2’dir. Hafta boyunca ardışık olmayacak formda seçilen 2 günü; bayanların 500, erkeklerin ise 600 kaloriyi belirledikleri oruç gününde almaları amaçlanır. Bu beslenme biçiminde haftanın 5 günü olağan beslenme yapılırken kalan iki günde bedenin harcadığı kadar kalori alınarak oruç tutulur. Ayrıyeten açlık devrinde bedenin susuz kalmaması için bol bol su tüketilmesini önerilir.

Eat-Stop-Eat (Ye-Dur-Ye): Bu sistem ile hafta boyunca arka arda olmayan bir yahut iki gün seçilir ve 24 saat boyunca yemek yemekten kaçınılır. Öbür günlerde hafta boyunca yaptığınız üzere olağan biçimde beslenebilirsiniz. Bu modelde ise haftanın belli günlerinde uzun vadeli açlıklar uygulanır. Ayrıyeten yemek yenen günlerde yüksek kalorili yiyecekler tercih edildiği vakit 24 saat aç kalmış olmanın tesiri azaltılmış olur. Su, şekersiz çay, sade kahve, sade soda üzere kalorisiz içecekler tüketilebilir. Tek öğün beslenme olarak da isimlendirilir.”

Diyeti uygularken dikkat edilmesi gerekenler

Diyetisyen Sedef Aksu, aralıklı oruç diyetini uygularken dikkat edilmesi gereken 4 değerli nokta olduğunu vurgulayarak bunları şöyle sıraladı: “İlk kere aralıklı oruç diyetini uyguluyorsanız, açlık vaktinizi kademeli arttırın, bu sayede bedeniniz daha kolay ahenk sağlayacaktır. Zira açlık vaktini birden 16 saate çıkarmak birçok rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Aralıklı oruç beslenmesine birinci başladığınız vakitlerde ardışık gelen günlerde tekrarlamayın. Birinci vakitler oruç tutmak için pazartesi ve perşembe üzere ortasında uzaklık olan günleri seçmelisiniz. Aralıklı oruç diyetinde zamanlama konusunda disiplinli olmanız gerekmektedir. Tokluk ve açlık zamanlarınızın asla dışına çıkmamanız gerekiyor.”

“Herkes için uygun olmayabilir”

Kimi özel durumlarda aralıklı orucun uygun olmayabileceğinin altını çizen Diyetisyen Sedef Aksu, amenore (menstrüasyon olmaması) sorunu yaşayan bayanlar, şeker hastaları, daima ilaç kullananlar, olması gerekenin altında bir Vücut Kitle İndeksine (BKİ) sahip olanlar, yeme bozuklukları hikayesi olanlar, tansiyon düşüklüğü yaşayanlar, yakın vakitte operasyon geçirmiş bireyler, hamile kalmaya çalışanlar, gebelik ya da emziklilik durumunda olan bayanların bu kümede yer aldığını ve bu bireylerin doktor onayı olmadan bu diyeti uygulamamaları gerektiğini belirtti.

Intermittent fasting programının düzenlenmesi ve olumlu tesirlerinin bireyden bireye farklılık göstereceğini de kelamlarına ekleyen Diyetisyen Sedef Aksu, “Kişinin yaşı, cinsiyeti, hastalık geçmişi, kronik rahatsızlıkları, kan bulguları ve ömür tarzı üzere etkenleri göz önünde bulundurmalıyız. Sağlıklı beslenme programlarımızda bu planı uygulamak isteyen danışanlarımız için öncelikle beslenme alışkanlıkları, beden tahlili, kan bulguları, toplumsal yaşantısı üzere bilgileri içeren detaylı bir kıymetlendirme yapılmalıdır. Bu kıymetlendirme sonucunda program için uygunluğu belirlenir ve sağlıklı bir beslenme planı ile intermittent fasting başlatılır. Unutulmamalıdır ki, hiçbir diyet yahut beslenme modeli tek başına mucizevi bir tesire sahip değildir. Değerli olan, bizim için ne derece uygun olduğu ve hayat kurallarımızda bu prensipleri sürdürüp sürdüremeyeceğimizdir” dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplulukla İletişimde Kalın

Bir yastık'a şimdi abone olun ve Hayat Arkadaşınızıbulun!

Biryastik.Net İlk 1000 Üyesini tüm paketlerde ücretsiz olarak kabul ediyor. Bu fırsatı kaçırmayın !!!

Bir yastık’a abone olun

Bir yastık size, sizin için uygun arkadaşınızı bularak bu süreci hızlandırmanız için fırsat sunuyor.

Şimdi üye Ol

www.biryastik.net  Copyright 2020 Tüm Hakları Saklıdır. •

Üyeler Kendi yükledikleri yazı ve medyadan sorumludurlar.